Novinku si užívají obyvatelé Znojma od loňského podzimu. „Podmínky a ceny zůstávají pro letošek stejné. Za minutu jízdy zaplatí uživatelé pět korun, přičemž minimální částka je dvacet korun,“ potvrdil za provozovatele ze společnosti Yoyoway Jiří Hofr.

V těchto dnech už po zimě zase brázdí elektrokoloběžky ulice Znojma ve vyhrazených zónách od Sedlešovic, přes centrum až po Přímětice. Maximální rychlostí pětadvacet kilometrů v hodině. V památkové rezervaci ale systém nedovolí víc, než patnáctikilometrovou rychlost. Na jedno nabití ujedou pětačtyřicet kilometrů. Lidé je najdou například na nádraží, Horním náměstí, náměstí Svobody, u lázní na parkovišti i u restaurací. Celkem na osmi místech ve Znojmě. „Letošní novinkou by mohlo být rozšíření provozu koloběžek do Dobšic. Nabídku už jsem předložil tamním představitelům, obce,“ podotkl servisní technik Vlastislav Dobiáš, který má koloběžkový park ve Znojmě na starosti.

Dubnová nehoda tří aut u Citonic měla tragické následky.
Nejkritičtější místa na silnici na Znojemsku? Jsou dokonce v centru města

Podle tamního starosty Jaroslava Jenšovského je ale zavedení sdílených koloběžek do Dobšic teprve ve stadiu úvah. „Otázkou je, zda jsme tak atraktivní, aby k nám obyvatelé a návštěvníci Znojma zajížděli. Pravda ale je, že tento dopravní prostředek využívá i řada místních. Třeba na cesty za nákupy do Znojma. Pobavíme se o tom příští týden na zasedání rady obce,“ podotkl Jenšovský.

Brigáda na léto

Společnost Yoyoway totiž plánuje navýšení počtu koloběžek až na sedmdesát kusů. „Ve spolupráci s městem chceme pro koloběžky vyznačit parkovací místa a rozšířit jejich počet. O servis se postarají další brigádníci, které plánujeme najmout na dobu letních prázdnin,“ uvedl k záměru Hofr.

V současné době se totiž o technickou přípravu vozítek stará jediný technik. „Práci by usnadnilo i nabíjecí místo ve městě, denně musím vybité koloběžky svážet do garáže, a pak rozvážet zpět,“ poukázal Dobiáš.

Ekologické a všem dostupné vozítko ale způsobuje u některých obyvatel Znojma i nelibost. „Nechávají koloběžky ležet uprostřed chodníku, někdy je to na zabití,“ zlobil se muž, který se v centru města představil pouze jako Josef.

Ilustrační foto.
Chytré semafory zareagují na provoz: Znojemští za ně zaplatí dva miliony

Právě tento problém se vedení radnice snaží v těchto dnech řešit. „Nemůžeme zakázat nebo regulovat žádný způsob podnikání ve městě. Kvůli partyzánskému způsobu parkování jsme si ale vyžádali od provozovatele mapu odstavných míst a odbor investic teď pracuje s památkáři na možnosti jejich vyznačení, třeba nástřikem na zem. Odpovědnost je ale především na uživatelích,“ vyjádřil se starosta Znojma Jakub Malačka.

Uplynulou sezonu vzal za své i technický stav velké části strojů. „Největší škody jsme zaznamenali při takzvané společné jízdě, kdy jeden předplatitel pozval k projížďce další kamarády a otevřel jim stroje pod jedním jménem. Nevraceli je ani na místo, aplikace už tuto možnost nedovolí,“ poukázal na způsob jak přimět uživatele k pořádku Vlastislav Dobiáš.