Zhruba sedmdesát procent lůžek si už zarezervovali rekreanti také v kempu Vranovská pláž u přehrady na Znojemsku. „Kupodivu největší zájem je letos o ta nejluxusnější ubytování. Návštěvníci si během covidu našetřili a teď si chtějí dovolenou užít,“ zvažoval ředitel kempu Pavel Svoboda.

U Vranovské přehrady si mohou zájemci vybírat z několika typů ubytování. K dispozici mají chaty, penziony, hotel či mobilheimy. Ale také mohou přespat ve stanu či obytném voze. „Tahle místa si lidé rezervují až se začátkem léta, proto na ně nemáme zatím rezervace. V létě bývají ale od čtvrtka do neděle vyprodaná,“ dodal Svoboda.

Zážitkový hotel v Brně Anybody.
Někteří brněnští hoteliéři plánují zdražování, jiní otevírají nové podniky

Nepříznivé období covidu provozovatelé ustáli, kvůli vysokým cenám energií ale museli zvednout ceny. „Dva roky jsme platby neměnili, nyní jsme byli nuceni je zvednout o deset až patnáct procent, víc jsme nechtěli,“ poznamenal Svoboda. Letos se mohou rekreanti na Vranovské pláži těšit na obnovené dětské hřiště i větší terasu před restaurací.

Pod Pálavou téměř plno

Červenec už téměř vyprodaný, volná místa zbývají na srpnové termíny. Hotel Thermal Mušov u novomlýnských nádrží na Břeclavsku hlásí vyprodané kapacity na letní dovolenou ze sedmdesáti procent. „Nikdy jsme nebyli závislí na zahraniční klientele a Češi se v době krize naučili trávit dovolenou víc doma. Pod Pálavou se jim naskýtá vyžití srovnatelné se zahraniční dovolenou,“ zvažoval Lukáš Vašíček, obchodní zástupce hotelu.

Kromě léčivých koupelí, vodních sportů včetně blízkého Aqualandu, rybolovu a pravěké historie v okolí sem lákají rekreanty památky UNESCO, víno i Chráněná krajinná oblast Pálava. Přívětivá pro pěší i cykloturistiku.

Také tady si ale oproti loňsku za pobyt lidé připlatí. „Přestože se nám ceny energií zvýšily asi čtyřnásobně snažili jsme se ceny za pobyt navyšovat jen minimálně. Za ten nejžádanější pokoj si letos ubytovaní připlatí stokorunu,“ uvedl příklad zdražení Vašíček.

Na Hodonínsku se lidé vrací ke kempování

Vyšší zájem o ubytování pozorují i v Campu Strážnice na Hodonínsku. Provozovatelé tam navýšili ceny u sedm procent. „Vypadá to, že lidé se vrací ke starému kempování. Pevná lůžka v chatkách si rezervují i rok dopředu, pozorujeme ale rapidní nárůst o rezervaci míst pro stany a obytná auta,“ informoval šéf zařízení Miroslav Zubalík.

Kvůli nejistotě v podnikání, kterou způsobila covidová opatření ale tentokrát žádné zásadní novinky pro návštěvníky nepřipravili. „Finanční rezervy na větší investice nám po hladových letech nezbyly. Připravili jsme hostům ale kvalitnější služby, uvědomujeme si, že s narůstajícím počtem ubytovaných bude třeba vybudovat další zázemí pro ně,“ nastínil další plány Zubalík.

Penzion Sirius ve Vyškově.
Hotely a penziony na Blanensku lákají hosty novinkami. Kvůli energiím zdražily

Strážnický kemp pojme na dva tisíce lidí na čtyřech hektarech pozemku. Lidé v něm tráví dovolenou už téměř šedesát let. Láká je sem koupaliště, folklor, víno, Baťův kanál a plavby na lodích, blízký skanzen i zámek. A také profesionální zázemí pro cyklisty. „Máme i vlastní půjčovnu kol a v okolí řadu cyklostezek. Terén je tu nenáročný, vhodný i pro děti. Každé ráno to u nás vypadá jako před cyklistickým závodem, kola stojí před každou chatkou,“ usmíval se Zubalík.

Letos si cestu k moři hodlá odpustit i Monika Turečková. „Nechce se mi riskovat, že zůstaneme někde v karanténě. Místo dovolené jsme ještě nevybrali, ale víme, že ji strávíme na jižní Moravě,“ poznamenala žena.