Pořadatelé pro letošní rok připravili některé novinky.
„Letos budeme kromě chleba péct i buchty. Oproti loňsku vystoupí více než polovina jiných souborů. Místo výstavy starých vozidel se uskuteční přehlídka zemědělské techniky,“ přibližuje změny letošního ročníku Slavností chleba starosta obce František Jeleček.

Akce je zaměřená nejen na pečení chleba, ale zavede návštěvníky i zpět do historie a umožní nahlédnout do života našich předků.
Po celý den bude k vidění přehlídka folklorních souborů v přírodním amfiteátru u Vodního mlýna. Přilehlá náves obce ožije jarmarkem s více než šedesáti stánky, kde nebude chybět ukázka historických řemesel.

Vše provoní pečený chléb

Kromě obce se na pořádání slavnosti podílí i Technické muzeum v Brně, které spravuje slupský Vodní mlýn. Jako každý rok budou i letos pracovníci muzea mlýn prezentovat a zajistí polní pekárnu na pečení chleba.

Na starosti mají i výstavu zemědělské techniky. „Přehlídka starých zemědělských strojů, má přece jen více společného se slavností,“ říká vedoucí výstavního oddělení brněnského Technického muzea a jeden z organizátorů akce Ivo Hubr.

Sám ale neví, jaké exponáty se na přehlídce objeví. „Bude to pro mě samotného překvapení, co všechno přijede. Jde totiž o zařízení, která jsou většinou ve vlastnictví soukromých osob. Vím ale, že by měl dorazit traktor značky Porsche,“ prozradil zajímavost Hubr.

Technické muzeum má na starosti také jarmark na slupské návsi. „Letos představíme kolem čtyřiceti řemesel,“ uvádí Hubr. „Prostřednictvím předváděcích jízd starých autobusů nemusí návštěvníci celou dobu strávit jen ve Slupi, mohou zavítat i do pěchotního srubu Zahrada v Šatově a dále do vinného sklepa v Jaroslavicích, který paří Znovínu Znojmo,“ dodává Hubr.

Samotná jízda starým autobusem vyvolá u starších nostalgii a pro mladší je netradičním zážitkem. „Loni jezdila v autobuse i naše slupská chasa s harmonikou, tak to bylo takové veselejší,“ vzpomíná starosta Slupi.

Pořádání venkovních akcí je hodně závislé na počasí. Loni ve Slupi jeho rozmary „ochutnali“ i s chlebem. „Vůbec nám nepřálo počasí. Pršelo. To se pak odrazí i na návštěvnosti. Takže si letos přejeme, ať je hezky,“ sděluje starosta Jeleček.

PROGRAM

12.00 – 12.45 U CIMBÁLU
Cimbálová muzika DNS Brněnský Valášek, Brno
Cimbálová muzika DFS Púčik, Brno

13.00 – 13.30 PÍSNIČKY ZE SRDCE
Vystoupení pěveckého sdružení Vítězslav Novák ve Znojmě
a smíšeného pěveckého sboru z Božic

13.45 – 14.45 KOLO, KOLO MLÝNSKÉ…

Program dětských folklorních souborů
Dětský národopisný soubor Brněnský Valášek, Brno
Dětský národopisný soubor Vrčka, Šlapanice
Dětský folklorní soubor Púčik, Brno

15.00 – 16.00 Mše svatá v kostele Jména Panny Marie

Na mši zazpívá pěvecké sdružení Vítězslav Novák ve Znojmě
a smíšený pěvecký sbor z Božic

15.00 – 16.00 PRO MLADÉ I DŘÍVE NAROZENÉ
Country tance – Novoveská štístka, Pohořelice
Taneční kroužek Znojemské grácie, Znojmo
Taneční country skupina ZUZANA, Znojmo

16.15 – 18.00 MLYNÁŘI, ŠAFÁŘI…
Program dospělých folklorních souborů
Pěvecká skupina Sudaruška, Brno
Mužáci z Pohořelic a okolí
Národopisní soubor Vrčka, Šlapanice
Folklórny súbor Púčik, Brno
Ženský pěvecký sbor „Vyběr z bobulí“; Slupská chasa

18.15 – 19.15 COUNTRY MELODIE
Country skupina Piráti z Olomouce

20.00 Hodová zábava v kulturním domě ve Slupi