„Do tohoto zaměstnání jsem nastoupil před třemi měsíci. Zatím se ještě rozkoukávám a orientuji se v archeologických nálezech, které mi zanechal můj předchůdce Zdeněk Čižmář. Naštěstí mě zatím nepotkalo nic, s čím bych si opravdu nevěděl rady,“ říká archeolog.
I když je z Brna, Znojemsko má, po stránce archeologické, dobře zmapované.

„Na Znojemsko jsem jezdil už v prvním ročníku studia archeologie. Potkal jsem se i s mým předchůdcem, Zdeňkem Čižmářem, se kterým jsem na vykopávkách pracoval,“ vzpomíná Humpola.

To, že by se mu podařil najít tak významný nález, jako je slavná mašovická Hedvika, je podle něj hudba budoucnosti.
„Na to jsem tady příliš krátce. Proto nepředpokládám, že bych hned našel něco tak zásadního. A navíc se podobné nálezy podaří najít jednou za mnoho let,“ vysvětluje archeolog.

Svoji práci přirovnává ke skládání puzzle.
„Naštěstí mám na slepování nalezených střepů asistentku. Často se ale k tomu dostanu i já. Stává se, že člověk dlouho kouká a kroutí hlavou, než vůbec přijde na to, co kam patří. Přiznávám, že k této práci je potřeba hodně trpělivosti. Někdy se ani na podruhé či napotřetí nepodaří věc složit. Snažím se pak na to podívat s odstupem času. A když to ani potom nejde, tak to už prostě nejde,“ popisuje archeolog.

Do jeho kompetence spadají veškeré záchranné archeologické výzkumy na Znojemsku.
„Když se dozvím o nějaké větší stavební akci, jedu se na místo podívat. I když se tam třeba nic nenajde, je to pro nás informace do budoucna. I negativní zjištění je pro nás zjištění. Často se ale naše bádání setkává s odmítavým přístupen stavařů,“ dodává Humpola.
V nejbližší době ho čeká práce při rekonstrukci Komenského náměstí.

„Je to místo, které se nachází na rozhraní městské památkové rezervace. Další naplánovaná akce je rozšiřování průmyslové zóny v Hodonicích,“ vypočítává archeolog.