Do areálu bývalého koupaliště v centru obce přišlo několik stovek návštěvníků. Deset odvážlivců změřilo síly v soutěži jedlíků. Nejvíce vdolků, devětatřicet, za dvacet minut spořádal Alois Pesca, druhý skončil o jediný vdolek zpět loňský vítěz Rudolf Rozbořil.

Na vítězi bylo bezprostředně po soutěži znát, že snědl doslov kolik mohl. „Ani nemohu pořádně mluvit, musím se trochu projít,“ reagoval ztěžka na svůj úspěch Pesca. Prozradil jen, jak se jedlické klání, které už několikrát v minulých letech vyhrál, chystá. „Den předem se člověk pořádně nají a napije a druhý den jde na to,“ nabídl svůj recept Pesca.

Loňský vítěz působil mnohem uvolněněji. „Já se nepřipravuju nijak. Prostě se naobědvám a večer jdu soutěžit. Loni jsem snědl sedmačtyřicet kousků, letos osmatřicet. Vždycky záleží, jak vdolky sednou,letos byly možná trochu mastnější, ale na tom nesejde. Soutěžím pro zábavu,“ hodnotil letošní výsledek Rozbořil. Za soutěžní stůl si sedl potřetí. „Jsem předsedou místního sdružení vinařů a tak soutěžím za všechny vinaře. Teď si ostatně zajdu na náš stánek na dvě deci a za chvíli můžu jít třeba na bůček,“ hýřil vtipem Rozbořil.

Na vdolcích si po soutěži pochutnali i návštěvníci, kteří slušně zaplnili areál koupaliště. „Vdolků naše kuchařky a hospodyňky napekly tuším šestnáct set, protože vedle jedlického klání je nabízíme k zakousnutí i návštěvníkům. Letní karneval je už tradicí, letos ho pořádáme osmým rokem. Na meruňky je zaměřený proto, že obec má dlouhou sadařskou tradici a dokonce máme oficiálně uznanou a registrovanou odrůdu bohutická meruňka,“ vysvětlil místostarosta Martin Žák.

Podle jeho odhadu se drobný večerní déšť podepsal na počtu návštěvníků. „Každý rok bývá kolem pěti set hostů. Letos jich nakonec asi bude kvůli počasí o něco méně. Přesto vidím, že návštěvníci stále přichází a areál je solidně zaplněný. Za daných podmínek můžeme být docela spokojeni,“ hodnotil místostarosta.

I letos na karnevalu přebírali ceny hospodyňky za nejlepší meruňkové marmelády a pěstitelé za nejlepší meruňkovice. „Jelikož byl loni na meruňky špatný rok zavedli jsme letos i kategorii ostatních pálenek, aby mohli soutěžit i ti, kdo neměli z čeho meruňkovici udělat,“ doplnil Žák.

Marmelád dostala komise bohutických hospodyněk osmačtyřicet vzorku. „Nejlepší uvařila vítězka z předchozích let Anna Konvalinová Moravského Krumlova, druhá skončila Pavla Nováková z Bohutic a třetí vzorek jsme dostali až z Rumburka od Jany Bartáčkové,“ dodal Žák.

Cenu za nejlepší meruňkovici poslala degustační komise Emilu Pelcovi z Miroslavi, na druhé a třetím místě skončili Josef Novosad starší a Ladislav Čepera, oba z Bohutic. „U ostatních pálenek obsadily všechna tři první místa vzorky rodiny Odrůškových z Trstěnic. Nejvýše ocenila porota jejich višňovici, druhá byla slivovice a třetí hruškovice. U pálenek se nakonec v kategorii ostatních sešlo devatenáct vzorků. Meruňkovic nakonec bylo navzdory horšímu roku dvaačtyřicet vzorků,“ konstatoval Žák. Ocenění majitelé pálenek dostali od pořadatelů vedle pohárů a upomínkových cen tak poukaz na sazenici bohutické meruňky. „Je to symbolická cena pro připomenutí naší odrůdy. Ale třeba se za pár let dočkáme i meruňkovice z bohutických meruněk,“ vtipkoval při předávání cen místostarosta Žák.