Obecními sklepy či městskou vinicí chtějí vinařské obce lákat na Znojemsko více turistů se zájmem o víno. Turistické programy začínají čím dál víc rozvíjet i firmy.

„Zedníci právě pracují na rekonstrukci obecního sklepa, který ponese jméno sv. Floriána. Do konce roku bude hotová první etapa, na kterou jsme získali prostřednictvím místní akční skupiny Znojemské vinařství evropské peníze,“ řekl starosta Bohutic Pavel Štefka.

Řemeslníci pracují na opravě fasády a schodiště sklepa, v první třetině interiéru upraví prostor pro posezení čtyřiceti lidí a dvacet boxů pro prezentaci regionálních vinařů. „Ve zbývající části sklepa pak, už z rozpočtu obce, zřídíme sto boxů pro ukládání vín, které budeme pronajímat,“ doplnil Štefka.

Obec Bohutice už v minulých letech upravila další sklepy pod tamním zámkem a rozvoji turistiky se dlouhodobě věnuje.

„Například na podzimní slavnosti nedávno přijelo dvanáct set lidí,“ podotkl starosta.

Své plány mají i zastupitelé v Božicích. „Máme pěkný, historický sklep, který je ovšem ve špatném stavu. Chceme zabránit jeho zborcení a připravit ho na budoucí využití a prezentaci zdejší vinařské tradice, “ řekl už dříve starosta Božic Miroslav Klíč.

Ve Znojmě chystá radnice projekt městské vinice na svahu v Karolininých sadech. „Nyní dokončujeme projektovou dokumentaci. S terénními úpravami před výsadbou vinice chceme začít, jakmile to bude, po získání nutných povolení, možné,“ sdělila mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Se samotným sázením prvních keřů révy počítají zástupci města na jaře příštího roku. „První etapa bude dle hrubého odhadu stát milion až půldruhého milionu korun,“ doplnila mluvčí.

V centru Znojma otevřeli vinaři před měsícem nový hotel, pro který chtějí získávat klientelu právě také turistickým vinařským programem. „Když jsme s naším plánem před čtyřmi lety začínali, byl tu nedostatek kvalitnějšího ubytování. Od té doby se konkurence rozrostla, ale nechtěli jsme se už našeho záměru vzdát. Pomohlo nám i to, že jsme získali evropskou dotaci na rekonstrukci dvou domů na Veselé ulici, které jsme adaptovali na hotel,“ řekl jednatel společnosti Lahofer Stanislav Lancouch.

Společnost v hotelu vedle svých vín nabízí i produkci dalších vinařů z regionu. „Nyní máme v nabídce vína asi šesti dalších vinařů ze znojemské vinařské podoblasti. Pracujeme na tom, abychom nabídli nejméně po jednom vínu všech vinařů, kteří získali označení VOC Znojmo,“ dodal Lancouch.

Právě vinaři a vinohradníci z Lahoferu budou mít na starosti i chystanou městskou vinici. „S výsadbou počítáme na jaře. Myslím, že na zvolené místo se vinice hodí. Městu dodá na zajímavosti a atraktivitě a pro nás to bude dobrá propagace. Počítáme i s propojením aktivit s hotelem,“ podotkl Lancouch.

Penzion otevřelo nedávno i Adámkovo vinařství ve Višňové. „Zejména s rozvojem cykloturistiky roste zájem ubytování, a to nejen v sezoně. Zbudovali jsme penzion Bobule, odkud mohou lidé podnikat výlety do okolí nebo využít různých nabídek, které pro ně připravujeme,“ řekl Tomáš Vican z Adámkova vinařství.