Jde o vybrané spoje regionálních linek jedoucích převážně o víkendech a svátcích. „Z Brna do Znojma mohou cyklisté využít ranní spoj expresní linky 108, na který naváže autobus linky 817 ze Znojma do Vranova nad Dyjí,“ sdělil Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která spravuje systém veřejné dopravy na jižní Moravě. Další spoje s nosiči na kola pojedou také mezi Vranovem a Uherčicemi.

Nadšenci do cyklistiky v regionu zavedení nových spojů přivítali. „Na Vranovsko, do Podyjí i jinam na Znojemsko jezdí za cykloturistkou lidé z celé republiky. Často právě z Brna a okolí,“ řekl Čestmír Vala, který se rozvojem služeb pro cyklisty v regionu dlouhodobě zabývá.

Ilustrační foto.
Obnovené větrolamy za miliony pomohou krajině

Spokojený je i starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra. „Sotva začne jaro, Vranov se plní právě i cykloturisty. Možnost přijet od Brna autobusem jistě přivítají, zájem byl už v minulých letech o podobné spoje z jižních Čech. Doufám, že pro příští rok, až skončí opravy hráze přehrady, se do systému zapojí i oblasti v okolí pláže. Tam má vzniknout nová cyklostezka,“ uvedl starosta Vedra.

Další cyklobusy jezdí například z Bučovic do Kyjova a z Veselí nad Moravou do Suchova na Hodonínsku. Plány mají správci dopravního systému také pro příští rok. „Zlepšíme spojení pro cyklisty z Ostravska a východní části republiky. V Břeclavi přestoupí na cyklovlak, který je doveze do Znojma nebo Šatova,“ přiblížil Havlík.

Studna. Ilustrační foto.
Muž spadl do šachty na vodu. Vytáhli ho už mrtvého