S nečekaně velkým zájmem se setkala znojemská univerzita třetího věku, kterou lidem nabídla Soukromá vysoká škola ekonomická (SVŠE). Na první dvě přednášky se do lavic posadilo okolo stovky důchodců. Právě pro lidi nad padesát let je univerzita třetího věku určena. Škola ovšem rozšířila i svou nabídku pro mladé studenty.

„O univerzitu třetího věku je skutečně větší zájem, než jsme čekali. Na prvních dvou přednáškách bylo vždy kolem stovky posluchačů. Překvapil mě i vysoký podíl lidí s vysokoškolskými tituly. Těch bylo zhruba čtyřicet procent,” sdělil jednatel SVŠE a její prorektor pro studijní a pedagogickou činnost Pavel Štohl.

Podle něj je faktorů takového zájmu více. „My bereme univerzitu třetího věku jako službu regionu. Je to navíc takový dík městu Znojmu za to, že nás podporuje. Proto jsou přednášky bezplatné a i to může být jeden z důvodů velkého zájmu. Pro nás je pochopitelně zajímavé zase to, že se opět trochu víc zapíšeme do povědomí lidí,” řekl Štohl.

Ten počítá s tím, že univerzita třetího věku bude pokračovat. „Letos jsme nevěděli, s jakým zájmem můžeme počítat. Proto jsme sice vyhlásili osm přednášek s různým zaměřením, všechny se ale motají kolem ekonomie. Příště se nebudeme bránit ani jiným tématům. Pokud budou mít lidé zájem třeba o přednášku o historii Znojma, uděláme ji,” dodal prorektor.

Obou prvních přednášek se zúčastnili i manželé Čechovi. „Oba jsme s manželkou vystudovaní pedagogové. Na univerzitu třetího věku jsme se v téměř sedmdesáti letech přihlásili hlavně proto, že jsme se chtěli dostat mezi lidi. Jak první přednáška od pana rektora Fuchse, tak i druhá o marketingu se nám ale velice líbila. Zvlášť marketing je pro nás starší úplně nový obor. Chystáme se samozřejmě i na další lekce,” shrnul Karel Čech.

Škola ale nesází jen na důchodce. Neustále rozšiřuje nabídku i pro své vysokoškoláky. První z nich již mají za sebou kurz nazvaný Účetní centrum. Na něm škola spolupracuje s městem Znojmem. Cílem volitelného kurzu je pak nabídnout podnikatelům v regionu možnost zpracování účetnictví za zvýhodněné ceny a propojit u studentů teoretickou výuku s praxí.

„O kurz je velký zájem, museli jsme do něj vybrat jen nejlepších osm studentů. Předmětem výuky v tomto případě nejsou nějaké fiktivní firmy, jako na jiných vysokých školách, ale skutečné společnosti s reálnými problémy. Na předmět dohlíží odborníci ze špičkové auditorské společnosti BDO,” popsal Štohl.

Účetní centrum kromě samotné školy a auditorské firmy zaštítilo i město Znojmo. „Absolvování kurzu může studentům pomoci při získávání místa na trhu práce, a to i díky tomu, že je mohou uvádět ve svých životopisech. A město si je vědomo toho, že právě absolventi jsou na trhu práce nejohroženější skupinou,” řekl hlavní auditor znojemského městského úřadu Michal Plaček.

Nejlepším studentům s dokonalou znalostí cizího jazyka pak škola nabízí zahraniční stáže na deseti partnerských univerzitách, mimo jiné v Holandsku, Itálii, Rakousku, Polsku či Turecku. „V programu Erasmus jsme získali evropskou dotaci téměř patnáct tisíc euro. Díky nim už vyrazili do zahraničních škol jak studenti, tak pedagogové. Peníze v letošním školním roce zcela určitě vyčerpáme, kvůli velkému zájmu o tento program budeme žádat o další příspěvek,” potvrdila prorektorka pro vnější vztahy SVŠE Júlia Nielsen.