VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na znojemskou městskou vinici chybí peníze

Znojmo /DISKUTUJTE/ - Až konečná jednání o rozpočtu Znojma rozhodnou, zda letos vyroste v Karolininých sadech městská vinice. Zástupci města naznačují, že peněz bude málo.

5.3.2010
SDÍLEJ:

Takto by mohla do několika let vypadat městská viniceFoto: Fotomontáž Jan Wojnar

Panenskou úrodu mohli třeba už napřesrok sklízet vinaři na zamýšlené městské vinici ve znojemských Karolininých sadech. To kdyby běžel převod plánů z papírů do skutečnosti podle nejlepších přání znojemských radních a firmy, která má o nový vinohrad pečovat.

Ani letos není prozatím jisté, zda město propagační vinici vysází. Záleží na tom, zda na ni zbudou peníze v právě chystaném rozpočtu.

„Projekt městské vinice je připraven tak, abychom jeho první část, terénní úpravy a vysazení vína, mohli provést v tomto roce. Zda se to podaří, záleží na jediné věci, na penězích. Přesněji řečeno na městském rozpočtu, který ještě není hotov,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Úředníci a městští radní nyní zkoumají možnosti, jak potřebné práce připravit a zaplatit.

„S Městskou zelení řešíme provedení terénních úprav, teras, vysvahování a podobně. Zatím ovšem nevíme, zda a kolik peněz bude mít například úřad práce, aby pomohl zaplatit nezaměstnané, kteří by se na úpravách budoucí vinice mohli podílet,“ uvedl místostarosta Jan Blažíček.

Jak dodal, to, zda nakonec peníze na přípravu vinice radní do chystaného rozpočtu započítají, je stále ještě otevřená otázka.

Znojemská radnice má ve volebním roce dlouhý seznam investic, na které musí mít připravený svůj podíl financování.

„Jsou to velmi důležité investiční projekty, na které se městu podařilo získat dotaci a které by samo nebylo schopno z rozpočtu financovat. Jde například o zateplení řady budov škol, autobusový terminál, domov důchodců, revitalizaci sídliště Přímětice a podobně,“ připomněla mluvčí Šipošová.

Vinaři čekají

Na to, až město odvede svůj díl práce, čekají vinaři z dobšického vinařství Lahofer, které už před časem vyhrálo soutěž na pětadvacetiletý pronájem městské vinice.

„Až bude vinice připravená, osázíme ji a začneme se o ni starat,“ potvrdil šéf firmy Stanislav Lancouch.

Podle jeho dřívějších vyjádření společnost zamýšlí do nové vinice vysázet kolem dvanácti set keřů révy. První, takzvanou panenskou úrodu, kterou budou moci zpracovat na víno, sklidí zhruba za čtyři roky.

„Vinice o výměře asi čtvrt hektaru je samozřejmě hlavně propagační. Proto z ní budou spíše malé šarže vín. Můžeme počítat zhruba s tím, že z každé odrůdy bude ročně kolem tří nebo čtyř set lahví,“ uvedl Lancouch.

Jedna z teras zatím neexistující vinice už má své jméno a patrona. Před dvěma lety zástupci města symbolicky věnovali část vinohradu houslovému virtuózovi Pavlu Šporclovi, patronovi znojemského hudebního festivalu.

Představitelé Znojma nápad vrátit část svahu pod kostelem sv. Mikuláše někdejší historické funkci vinice představili už před třemi lety. O konkrétní podobě záměru pak vedli dlouhá jednání s památkáři.

Různé reakce

Rezervovaně se ostatně k záměru dodnes staví například zástupci znojemského Okrašlovacího spolku.

„Vyvolalo to rozporuplné reakce. Na názoru jsme se ve spolku úplně neshodli. Je pravda, že vinice na místě dnešních sadů v minulosti bývaly. Jde ale o to, aby chystaný vinohrad esteticky zapadl k obnovené podobě sadů,“ uvažoval předseda Okrašlovacího spolku Lubomír Černošek.

Autor: Martin Moštěk

5.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení