„Tuto lokalitu převedlo ministerstvo obrany darovací smlouvou městu už v roce 2003. Součástí smlouvy je i ujednání o tom, že město nebude deset let pozemek využívat ke komerčním účelům. Již za minulého vedení radnice tam trávu spásaly ovce. Zatím nemáme jinou ideu, jak s pozemkem naložit,“ vysvětlila mluvčí města Renáta Bártová.
Představitelé radnice chtějí nyní vybrat nájemce, který bude kopec využívat. „Mělo by jít o majitele minimálně padesátihlavého stáda ovcí, nebo smíšeného stáda ovcí a koz,“ vysvětlila Bártová.
Využití ovcí ke spásání trávy na těžko přístupných či zanedbaných místech využívá již od roku 2003 Národní park Podyjí. S příchodem jara se vrátí ze svého zimoviště také zpět na Kraví horu. Obě stáda patří Petru Kosmákovi, který vlastní ekofarmu v Novém Přerově. Jeho ovce spásají během roku trávu také ve starém sadu v Hrušovanech nad Jevišovkou.
„Znojmo vyhlásilo výběrové řízení na bezúplatné užívání Načeratického kopce nyní již po druhé. V předešlém výběrovém řízení došlo zřejmě k nějaké procesní vadě. Přihlásil jsem se v minulém kole a přihlášku jsem poslal i teď,“ řekl chovatel ovcí Petr Kosmák.
Chráněné území
Pronajímaný kopec by měl být v budoucnu chráněným územím. „Část pozemku je navržená jako zvláště chráněné území přírodní památky Načeratický kopec,“ hovoří se v oznámení záměru radnice, které podepsala vedoucí oddělení správy nemovitostí Lenka Fraňková.
Díky statutu chráněného území by Znojmo mohlo na správu lokality získat i dotace.
„Načeratický kopec je vlastně suchopár. Pokud by mě zástupci znojemské radnice vybrali jako uživatele pozemku, ucházel bych se o státní dotace. Vidím zde velkou šanci na jejich získání,“ zamyslel se chovatel Kosmák.
Průkopníky tohoto způsobu údržby obecních pozemků byli představitelé Bohutic na Moravskokrumlovsku. „Pokud vím, byli jsme první v celé zemi, kdo se do toho pustil. Dokonce kvůli nám upravovali dotační titul. Každý rok jsme museli přerostlou trávu na chráněném území vysekávat ručně, před třemi lety jsme na tuto práci pořídili čtyři kozičky, pět ovcí a jednoho berana. Dnes má naše stádo pětatřicet kusů,“ popsal starosta Bohutic Pavel Štefka.
Městskému úřadu v Hrušovanech nad Jevišovkou jejich ovce vynesly krajskou cenu za zelené úřadování. „Nám ovce především ušetřily peníze. Asi dvě stě šedesát ovcí spásá starý obecní sad, o který jsme se dříve museli starat. Nyní se stará soukromý farmář,“ vypočetl starosta Miroslav Miloš.
Živé sekačky využívá na několika místech i Správa Národního parku Podyjí.