Ke smírnému konci se blíží jeden z mediálně nejznámějších sporů o stavební úpravu domu v centru Znojma, která porušila pravidla nastavená radnicí a památkáři. Majitel objektu na Horní České, který si bez stavebního povolení udělal v domě velké výkladní skříně, je v dohledné době zruší. Předělá je na dvě menší okna.

„Po dohodě s památkáři jsme museli vypracovat nové stavební povolení, které je již vydané. Na rekonstrukci jsme připravili nový projekt, který památkáři odsouhlasili. Na základě stavebního povolení už majitel začal se stavebními prácemi a postupně výlohu upravuje,“ řekl architekt Jindřich Janíček.

Majitel na své náklady musí velkou jednolitou výlohu vyměnit za menší dělená okna a nahradit i vrata za vhodnější. Architekt připustil, že při rekonstrukci došlo k porušení stavebního zákona.

Městu se tedy postupně daří vymýtit z ulic nevhodné vývěsní štíty a dále usiluje o to, aby majitelé domů změnili nevhodné úpravy.

„Drtivá většina majitelů nemovitostí v městské památkové rezervaci komunikuje s památkáři a snaží se, pokud v minulosti provedli nějaké stavební úpravy bez jejich povolení, nedostatky odstranit,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Domů, ve kterých majitelé provedli nepovolené změny, bylo přes sto. „Památkáři s jejich majiteli jednají osobně a každý případ individuálně posuzují. Dnes už registrujeme jen asi dvacet majitelů, kteří nepovolené stavební úpravy neodstranili,“ dodala Šipošová.

Dotace místo pokuty

S hříšníky chce radnice jednat. „Z fondu revitalizace jim nabízíme dotaci, sankce jsou až na posledním místě. Problém nechceme řešit radikálně,“ řekl starosta města Petr Nezveda.

Město nabízí finanční dotace z fondu revitalizace městské památkové rezervace (MPR) na zpracování studie nového reklamního označení. „Několik měsíců mohli i ti, kteří bez povolení výrazně stavebně zasáhli do budovy, nedostatky bez postihu odstranit. A ještě na to získat dotaci právě z Fondu revitalizace MPR. Mnoho z nich této nabídky využilo a buď úpravy chystají nebo je už provedli,“ popsala Šipošová.

Vyměnit nevhodné vývěsní štíty na provozovnách v centru města měli i místní živnostníci. Termín jim vypršel už vloni v červnu. Městské architektce nyní leží na stole padesát osm nových návrhů na vývěsní tabule.

„Vlastníkům domů nabízí město pomoc. Pro firemní označení poskytujeme zpracování architektonické studie na náklady města. Dělají je čtyři architekti. V tuto chvíli již evidujeme osmapadesát nových návrhů označení. Z nich se už patnáct realizovalo a ostatní se chystají,“ sdělila městská architektka Iveta Ludvíková.

Nejnovějším krokem k zatraktivnění centra je snaha radních o pronájem nové obchodní pasáže a využití sklepů přímo pod budovou radnice. „Na zveřejněný pronájem přišlo pět nabídek, radní je ještě nevyhodnotili. Termín podání nabídek skončil minulý týden,“ sdělila Šipošová.

Kavárna či krámek

Starosta Znojma Petr Nezveda doufá, že o prostory bude zájem. „Nejsou však na očích přímo na hlavní ulici, kam jsou lidé zvyklí chodit. Takže tomu bude odpovídat i nájem. Vzniknou zde provozovny drobných služeb, kavárna nebo krámek s tradičními výrobky. Avšak než zahájíme rekonstrukci, chtěli bychom mít s nájemcem jasno,“ dodal starosta.