Znojemský fotbalový stadion v Horním parku je bez trávníku a čeká, až řemeslníci položí trubky, které jej budou vyhřívat. Vše pak pokryje travnatý koberec z Holandska. Nad tím, kdo nový povrch pro fotbalisty první ligy zaplatí, se však stále vznáší otazník. Časový harmonogram prací je přitom přesně naplánovaný tak, aby byl stadion na jaře dokončený.

Podle města zatím na hřišti ještě hlavní práce nezačaly. „O dotaci na trávník máme požádáno, rozhodnutí jsme však zatím neobdrželi. Na stadionu proto teď probíhají zatím jen přípravné práce. Opravy trávníku by tedy měly začít až po schválení dotací," přiblížila před časem mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Kdy státní úředníci o dotaci na nový povrch hřiště rozhodnou, nedokázala mluvčí odhadnout.

Jak sdělila aktuálně mluvčí znojemské radnice, jednání o získání dotace pokračují i nadále. „Každý proces má své náležitosti, které vyžadují čas na projednání. V tuto chvíli však nepočítá město s tím, že by vlastní finanční podíl navyšovalo," sdělila mluvčí Pastrňáková.

14 a půl miliou korun

Rekonstrukce trávníku by měla skončit v první polovině prosince a má přijít na čtrnáct a půl milionu korun. Pak by mělo přijít na řadu umělé osvětlení a kotelna, tribuna se má dočkat rozsáhlé rekonstrukce v prosinci. „Všechny práce běží podle harmonogramu, ale jsme hodně závislí na počasí. Trávník bud kompletně dokončený desátého prosince," uvedl prezident klubu Ota Kohoutek. Dodal, že záležitosti ohledně financí jsou zcela v rukou radnice.

Na dokumentaci na osvětlení a tribunu začne pracovat firma z Liberce, která získala zakázku za téměř osm set tisíc korun bez výběrového řízení. „Zakázku jsme udělili panu Novotnému z důvodu jeho kvalifikace a výborných referencí. Hledali jsme projektanta, který by velmi podrobně znal podmínky Fotbalové asociace České republiky, na základě kterých se uděluje licence pro prvoligové stadiony. Takových v republice ale moc není," vysvětlila mluvčí města s tím, že projektové práce bylo nutné obratem zahájit. Zastupitelé totiž na červnovém zasedání odsouhlasili podporu s rekonstrukcí stadionu. „Kromě kvalifikačních předpokladů byla důležitým hlediskem i časová tíseň," dodala Pastrňáková.

Odpovídající cena

Podle slov znojemského projektanta, kterého redakce oslovila, může být cena osm set tisíc korun za projekt odpovídající, pokud bude dokumentace kompletně sloužit jako podklad pro územní a stavební řízení. Mluvčí města tuto skutečnost potvrdila a dodala, že půjde zároveň o realizační dokumentaci pro zhotovitele.

Postup do nejvyšší fotbalové soutěže byl pro Znojmo historickým úspěchem. Záležitosti nezbytné pro splnění všech licenčních požadavků pro první ligu však mají přijít minimálně na pětašedesát milionů korun. Padesát milionů by měla pokrýt ministerská dotace. Zbývající částka poputuje z městské a krajské pokladny.

Zastupitelé Znojma již dříve rozhodli, že město uhradí z celkových nákladů jen deset procent, maximálně však deset milionů korun.

Změňené panorama města?

Opozice je ale nyní z celého vývoje rozčarovaná. „Když procházela záležitost zastupitelstvem, zdržel jsem se hlasování. Pořád jsem přesvědčený o tom, že z městské kasy poputuje více než deset milionů korun. Považuji za ukvapené zahajovat přestavbu, když představitelé města nemají jasno o financování," podotkl opoziční zastupitel Jiří Kacetl s tím, že připravované územní řízení týkající se osvětlení stadionu chystají napadnout znojemské spolky odvoláním.

„Stožáry by úplně změnily panorama historického města. S tím nemůžeme souhlasit," dodal zastupitel Kacetl, který je zároveň historikem a členem Okrašlovacího spolku ve Znojmě.

Zaplatit z městské kasy téměř jeden milion korun za projekt se mu zdá přemrštěné. „Za první republiky býval na radnici specialista, který takové věci projektoval. Chápu, že doba se změnila, ale podle mého názoru veřejná správa zbytečně často využívá outscorsing (svěření některých činností jiné společnosti, pozn. red.).