Autobusové nádraží funguje omezeně. Lidé, auta a autobusy se proplétají mezi špatně značenými zastávkami na ulici Milady Horákové. Radnice se s majitelem nádraží nedokáže dohodnout. Do dvou let tak zřejmě vznikne zvláštní situace. Pětatřicetitisícové Znojmo bude mít dvě autobusová nádraží jen kousek od sebe.

Radnice chce postavit nový terminál. „Máme už hotovou projektovou dokumentaci, tu nyní posuzují příslušné úřady,“ řekl místostarosta města Jan Blažíček. Osmdesátimilionová investice bude z pětaosmdesáti procent hrazena z dotací Evropské unie, o zbytek se podělí město s krajem.

Plán už ale nyní vyvolává protesty lidí z okolí. Bojí se hluku a horšího ovzduší.

Zatímco nové nádraží bude stát desítky milionů, to stávající je využíváno jen částečně. „Chtěli jsme prostor koupit, ale firma odpověděla, že máme naše aktivity směřovat jinam,“ řekl Blažíček.

Podle Dušana Goldemunda, jednatele společnosti, která nádraží vlastní, ale prodej pozemků nebyl zajímavý. „Už roky naopak nabízíme městu společný projekt na obnovu prostoru, o tom s námi město nejedná,“ řekl Goldemund.

Autobusem dojíždí do práce každý den sedm procent Znojmáků. Ještě více lidí za prací do Znojma dojíždí. Autobusové nádraží se stává vstupní branou do města i pro řadu turistů. Situace se ale nezlepší dříve než za dva roky. Pravě tehdy má být nový terminál dostavěn. Do té doby budou dál turisté marně hledat, odkud jim odjíždí autobusy, a místní přebíhat nebezpečnou ulici.