Výzvy k jednáním, otevřené dopisy a vize kulatých stolů putují mezi městem, vlastníky autobusového nádraží a občanským sdružením, které se staví proti záměru radnice postavit pro autobusy nový terminál. Cestující na ulici Milady Horákové musí počítat s tím, že v dohledné budoucnosti budou kličkovat mezi autobusy a postávat u provizorních zastávek.

„Vlastník pozemku nemá v současné době zájem o jejich odprodej. Toto stanovisko bylo zástupcům města sděleno. Představy o možné spolupráci s městem a Českými drahami v této lokalitě byly již dříve zástupcům města předány,“ zprostředkoval stanovisko vlastníků šéf znojemské dopravní firmy ČAS service Rostislav Polach. Dodal, že společnost se nehodlá vyjadřovat k záměrům města ani problémy kolem nádraží dál řešit prostřednictvím médií.

Se zástupci vlastníka i dopravní firmou jednali i členové občanského sdružení Za Znojmo přívětivější. Ti nesouhlasí se záměrem města postavit naproti vlakovému nádraží nový terminál pro autobusy. Tvrdí, že přesunutí a zhuštění provozu autobusů z ulice Milady Horákové před nádraží způsobí, že lidi v okolí bude obtěžovat víc prachu, hluku a zplodin.

„Zástupci společností mi řekli, že již mnoho roků vyzývají vedení znojemské radnice k zahájení jednání o přestavbě a modernizaci stávajícího autobusového nádraží - bohužel bez odezvy,“ sdělil předseda sdružení Petr Lazárek.

Kulatý stůl

Jak dodal, zástupci zmíněných firem jsou prý ochotni zasednout s představiteli města ke kulatému stolu a jednat o záměru připravit společný projekt na revitalizaci stávajícího nádraží a ucházet se o podporu evropských fondů.

„Městu zástupci firem nikdy žádný projekt neukázali, pokud vím, předvedli ho jen zástupcům občanských sdružení. Měl by to být projekt někdy z poloviny devadesátých let,“ uvedl místostarosta Znojma Jan Blažíček.

Zástupci města také odmítli tvrzení firmy, že je se svými záměry seznámila. „Nechal jsem si vyhledat dokumentaci. Žádný návrh na společný postup jsme nedostali. Pouze stavební úřad dostal dvě žádosti o demontáž kovových konstrukcí a omezení veřejného přístupu,“ vypočítal starosta Petr Nezveda.

Dalším jednáním se město podle jeho slov ovšem nebrání. „Oficiálním dopisem brzy oslovím vlastníky pozemku. Nevidím ale smysl v pořádání nějakých kulatých stolů. Už proto, že si neumím moc dobře představit, kdo všechno by u něj měl sedět,“ dodal starosta.

Přislíbil ale, že znění svého dopisu i případnou odpověď dá k dispozici médiím. Času pro jednání je podle něj dost.

„K dohodě může dojít kdykoliv do zahájení stavby terminálu. Přípravy projektu ale nezastavíme,“ konstatoval starosta.

Ztratí význam

V posledních iniciativách kolem nádraží vidí právě snahu zastavit přípravu terminálu. „Je to moje spekulace. Ale faktem zůstává, že po případném vybudování terminálu ztratí pozemky autobusového nádraží se stávajícím využitím jakýkoliv význam,“ podotkl starosta.