Některá dítka přenechávají pouštění draka rodičům a užívají si podívanou na nebe plné barevných motýlů, pirátských vlajek a papoušků. Jiné ratolesti se však statečně chopilypříležitosti dostat draka do vzduchu a urputně pobíhají po celém hřišti. „Když utíkáš, musíš povolovat provázek, aby ti drak vzlétl,“ poučuje maminka svého malého synka.

Počasí je chladné a mrholí, přesto se děti nevzdávají a usilovně se snaží, aby jejich drak létal a byl co nejvýše. Některé z nich však mají radost z pouhého běhu se špagátkem v ruce a vůbec jim nevadí, že papírového draka vláčí po zemi.

S dětmi přišla pouštět draky i Anna Vargová. „Chladné počasí a mrholení k podzimu patří, takže mi to nevadí. Škoda jen, že více nefouká, ale děti se zabaví a my si zahříváme ruce u čaje,“ říká Vargová.

Přestože pouštění draků není nebezpečný sport, zamotání provázků dvou draků do sebe je reálná hrozba, která se již několikrát naplnila a rodiče se snaží co nejrychleji draky opět oddělit a utěšit své plačící děti.

Avšak pouštění draků dnes není jediná dětská zábava. Je zde připraveno plno her jako například hádání zvířátek, stavění puzzlů, slalom s kelímkem plným vody nebo malování na obličej. Různorodost programu si pochvaluje Eva Černá. „Líbí se mi, že jsou tady kromě pouštění draků připraveny různé hry pro děti. Takže i když je dnes chladněji, myslím si, že se děti dobře baví,“ říká Černá.

K podzimním měsícům patří neodmyslitelně i oheň a opékání špekáčků nebo jablek, kterých bylo pro návštěvníky připraveno opravdu spoustu. Obloha se zbarvuje do šeda, děti vesele pobíhají sem a tam a ve velkém stanu akce, kterou pořádala společnost Saint-Gobain Adfors, ladí kapela Cimballica.

ELIŠKA KUČEROVÁ