Skoro o padesát procent, z původních šedesáti na nynějších sto korun, stoupl k prvnímu prosinci poplatek za den pobytu ve znojemské nemocnici. Stejnou částku zaplatí pacienti v celé zemi. Výrazně se však i nadále budou lišit doplatky za nadstandardní pokoje. Těch znojemská nemocnice nabízí hned osm, a to na třech odděleních.

„Sazba za jednodenní využití pokoje nadstandardní péče vyjde na lůžkových odděleních na čtyři sta korun. Ceny se týkají traumatologického, ženského a chirurgického oddělení, kde mají lidé možnost nadstandard využít,“ uvedl mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Pokud je s pacientem v pokoji nadstandardní péče společně ubytovaný i jeho doprovod, hradí denně sto pětatřicet korun už jen za jídlo.

Znojmo se tak počítá k levnějším zařízením. Třeba v pražské Thomayerově nemocnici vyjde nadstandardní pokoj i na dva tisíce za den, ve fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích si rodička zaplatí za nadstandardní pokoj po porodu dvanáct stokorun.

Největší zájem? Ženy

Největší zájem je o nadstandardní pokoje na ženském oddělení. „Nadstandard jsem si vybrala cíleně. Nechtěla jsem být s nikým na pokoji a chtěla jsem mít klid a být tu jen s miminkem. Mají to tady krásné. Jsem spokojená a nic nám tu neschází,“ pochvalovala si novopečená maminka Jana Pinterová.

Na ženském oddělení jsou celkem čtyři nadstandardní pokoje. „Součástí jejich vybavení je kabelová televize, lednice, telefon, křeslo, koupelna a spousta dalších věcí, které usnadňují životní potřeby. Závěsy i povlečení jsou barevné a určitě vytvářejí příjemnější pocit. Pro maminky s dětmi je v pokojích navíc přebalovací stůl a postýlka,“ sdělil mluvčí nemocnice.

Další tři nadstandardní pokoje jsou na chirurgickém oddělení a jeden na traumatologii. „Vybavení nadstandardních pokojů na jednotlivých odděleních se neliší. Musím ale zdůraznit, že i ostatní standardní pokoje v celé nemocnici mají vysokou kvalitu. Liší se pouze počtem lůžek na jednotlivých pokojích. V místnostech je od dvou do sedmi pacientů,“ upřesnil Jajtner.

V současné době nemocnice neplánuje budování nových nadstandardních pokojů, i když je o ně veliký zájem. V nejbližší době není ale na programu ani jejich zdražování.

„Zájem o nadstandardy je opravdu vysoký,“ potvrdil mluvčí.

Kromě dobrovolných příplatků za nadstandard ale začali ve čtvrtek platit pacienti vyšší sazbu za každý den hospitalizace v nemocnici. „Od prvního prosince platí lidé za den v nemocnici místo dosavadních šedesáti korun stovku,“ informoval Jajtner.

Naopak malé zlepšení nastane od nového roku v placení poplatků za recepty. Každý, kdo si půjde vyzvednout léky do lékárny, uhradí pouze třicet korun za celý recept, a ne za každý lék na něm jako nyní.