Hlučná výměna podezření a obvinění provází spor znojemské radnice s nájemcem prodejny nábytku na Komenského náměstí. Právník Lubomíra Vítka oznámil, že připravuje trestní oznámení na starostu Petra Nezvedu pro pomluvu. Zástupci města si ale stojí za svým.

Radnice viní podnikatele z porušení nájemní smlouvy, dala mu proto z prodejny nábytku v bývalé vyhlášené kavárně Corso výpověď, které se nyní Vítek brání u soudu.

Zástupci města nyní chtějí vymáhat i nájemné, které bylo, podle nich neoprávněně, započítané za opravy provozovny. „Důrazně se ohrazujeme proti tvrzení starosty Nezvedy, že Lubomír Vítek podle zjištění policie předložil faktury za dva a půl milionu, zatímco živnostník, který je vystavil, provedl práci jen za necelých padesát tisíc. V této souvislosti připravujeme na starostu trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu pomluvy,“ sdělil Vítkův právník Filip Rejlek.

Advokát dodal, že policie případ odložila kvůli promlčení, avšak prošetřováním jednotlivých faktur se vůbec nezabývala. Připomněl, že jeho mandant převzal provozovnu v havarijním stavu s tím, že ji na své náklady opraví a město mu pak investici započítá proti smluvenému nájmu.

„To je podstata smlouvy mezi ním a městem. Náš klient má k dispozici veškeré doklady. Ty prokazují, že všechny fakturované částky byly zaplaceny a je připraven kdykoliv je předložit soudu,“ konstatoval Rejlek.

Zástupci města trvají na svém. „Podklady od policie hovoří zcela jasně, můžu je každému ukázat. Už jsem si zvykl, že lidé, kteří mají máslo na hlavě, se občas řídí heslem: „Zloděj křičí: Chyťte zloděje.“ Chápu to jen jako pokus přehrát míček na druhou stranu hřiště,“ řekl k hrozbě trestním oznámením starosta Petr Nezveda.

Městští radní zrušili dřívější rozhodnutí svých předchůdců o započítání investic do oprav prodejny právě s odkazem na výsledek policejního šetření. „Podle jeho výsledků jsem přesvědčen, že se policie případem náležitě zabývala. Zjistila, že došlo ke spáchání trestného činu, který je ovšem už promlčený,“ řekl místostarosta Jan Blažíček.

Faktury na práce za dva a půl milionu má podle něj v ruce jen nájemce. „Živnostník, který je měl vystavit, je nemá. A z příjmu, který z nich měl mít, nezaplatil povinné daně a odvody,“ shrnul Blažíček sdělení, které poslali městu policisté.

Znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová základní závěry vyšetřování potvrdila. „Policie případ šetřila, zjistila spáchání trestného činu, věci musela ale odložit kvůli uplynutí promlčecí lhůty,“ řekla mluvčí s tím, že bližší informace nemá k dispozici, protože vyšetřovatel je na dovolené.

Podle advokáta Rejlka město v době krize účelově likviduje dlouhodobě fungující a bezproblémový obchod s pěti zaměstnanci.

Zástupci města oponují, že museli reagovat na zjištěné nedostatky ve smlouvách a fakturách.

Spor nyní bude zkoumat soud. „Nyní nemůžeme předjímat, jak soud rozhodne a tedy ani to, jak budeme dál postupovat,“ poznamenal místostarosta Blažíček.