V Hevlíně se do ankety zapojila zhruba třetina obyvatel. „Rozdali jsme do domácností pět set anketních lístků a vrátilo se nám jich sto pětasedmdesát. Z toho sto třiatřicet lidí požadovalo, aby v bývalé cukrárně byla večerka," tlumočil výsledky starosta Hevlína Antonín Pichanič.

Pouze zanedbatelné množství lidí požadovalo v místě masnu či kadeřnictví. „Výsledek je pouze orientační, konečné slovo budou mít zastupitelé. Nechtěli jsme rozhodnout sami, jde přece o službu občanům. Nechceme tam mít něco, co jim nakonec nebude vyhovovat. Masna totiž v obci již dvakrát zkrachovala a kadeřnictví již ve vsi jsou," upřesnil Pichanič.

Někteří se ale o záležitosti ve vsi nezajímají. „Na zastupitelstvo nechodím a do ankety jsem se nezapojil," podotkl například Miroslav Pěnčík.

O bývalou cukrárnu mělo zájem hned pět nájemců, ale při výběru neměla rozhodovat cena, jak bývá zvykem. „Jeden můj kolega vystoupil a zeptal se, co bude kritériem, pokud to nejsou peníze. Nakonec padlo rozhodnutí uspořádat anketu. Ostatně, proč ne," podotkl opoziční zastupitel Lubomír Machala.

Podle něho je samotné nájemné nastavené více než výhodně. „Mám za to, že obce mají pronajímat svůj majetek za nájemné v místě a čase obvyklé. Tady to tak není. Nájemné sto devadesát korun za metr čtverečný za rok je velmi příjemné," upřesnil Machala.

Právě proti vítězné večerce ale lidé na posledním zastupitelstvu protestovali. „Má ji provozovat asijský podnikatel, který již má podobný obchod v Jaroslavicích. Některým vadilo, že není místní. Jiní by ale podobný obchod ve vsi uvítali," dodal zastupitel Machala.

Použití ankety kritizoval znojemský politolog Jaromír Příkazský. „Je to nedůvěryhodný instrument. Je to to nejpopulističtější, co mohli udělat," uvažoval Příkazský.

V některých důležitých otázkách ale chtějí komunální politici znát názor lidí. V Těšeticích řešili, zda si přejí dostavět kulturní dům.

Na webu Hrušovan zase zájemci odpovídali na jednoduchou otázku, zda má město prodat zámek, nebo usilovat o jeho opravy. Obyvatelé Znojma se již dvakrát zapojili do ankety, ve které pomohli určit problémové otázky, které podle nich vyžadují přednostní řešení.