Lidé, kteří bydlí v městských bytech, podepisují již několik týdnů dodatky k nájemní smlouvě. Zdražování nájemného se týká téměř tří a půl tisíce obyvatel.

„Pracovníci správy nemovitostí začali roznášet nájemníkům dokumenty na uzavření dohody o změně výše nájemného,“ potvrdila mluvčí radnice Renáta Bártová. Podle mluvčí tím chce vedení Znojma nejpozději v roce 2015 dosáhnout výše nájemného ve standardních městských bytech.

„Jde o částku šedesát korun za metr čtvereční. Chceme tak sjednotit výši nájemného na stejnou hladinu ve všech bytech o stejné kvalitě bydlení,“ informovala Bártová. Průměrné měsíční nájemné činí v současné době asi devětadvacet korun za metr čtvereční.

Podepsala už třetina lidí

Nájemníci na návrh přistupují. „K pondělku si jej převzalo už 2625 nájemců a je nyní podepsáno 1295 dodatků k nájemním smlouvám, ve kterých je dohodnuto postupné navyšování nájemného,“ informovala Bártová.

Představitelé Znojma přitom nevyužijí stropu, který navrhuje ministerstvo. „Při zvyšování nájemného nepůjdeme na maximální navýšení. Myslíme si, že by to bylo sociálně nepřijatelné. Proto jsme rozhodli, že cílové nájemné ve Znojmě bude asi o pětadvacet procent nižší,“ sdělil starosta města Vlastimil Gabrhel.

Nájemníci většinou přijímají oznámení o zdražení nájemného s pochopením nebo jako nutné zlo. „Nic s tím nenaděláme. Zvýšení nájmu jsem přijal jako fakt. Zdražuje se všechno, takže proč by se to nedotklo také bytů,“ komentoval například Radek Švejcar.

Nabídku na postupné navyšování přijal s uspokojením jiný nájemce městského bytu. „Podepsat dodatek jsem ještě nebyl. Myslím si však, že zdražení přijít muselo. Je od vedení města sympatické, že nájem nezvedli skokově,“ řekl Petr Kirsch. Dodal, že také jeho rodinný rozpočet zdražení ovlivní. „Dcera studuje na vysoké škole, takže máme vydání navíc. Budeme o penězích muset více přemýšlet,“ naznačil Kirsch.

Nesouhlas půjde k soudu

Radnice upozorňuje, že nájemníkům, kteří na dohodu nepřistoupí, určí výši nájemného soud. „ Když lidé nebudou chtít přistoupit na dohodu, pak obdrží ještě jeden dopis. Bude to jednostranný návrh pronajímatele o zvýšení nájemného. Pokud nepřistoupí ani na to, věc bude následně předána k soudu a ten určí obvyklou výši nájemného,“ upozornila mluvčí.

Kromě zvyšování nájemného lidi ve Znojmě velmi zajímá již dříve avizovaný prodej městských bytů. Městští radní schválili koncem září výzvu a zadávací dokumentaci k veřejné zakázce na prodeje bytů. „Jedná se o formu nadlimitního otevřeného řízení. Advokátní kancelář nyní dává vše do konečné formální podoby a v nejbližších dnech bude výzva uveřejněna na centrální adrese pro veřejné zakázky,“ řekla mluvčí města.

První prodej: 2012

Termín, kdy si budou moci zájemci koupit první byty, zatím lze jen odhadovat. „Vyhodnocení veřejné zakázky předpokládáme do konce roku. Pak bude nutno zpracovat prohlášení vlastníka k vyčlenění bytových jednotek v domech a znalecké posudky. Teprve poté se budou moci předávat první nabídky podle schváleného harmonogramu prodeje. Předpokládáme, že první nabídky dáme nejdříve ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ naznačila Bártová.

Podle mluvčí začne město prodávat nejprve byty v domech, kde jsou větší nebytové prostory kvůli prodeji za tržní cenu a domy s půdními nástavbami. Pak budou jednotlivé domy seřazeny vzestupně podle čísla popisného.