Na přelomu let 2021 a 2022 město ale koupilo budovy České pošty na Horním náměstí právě pro tyto účely. Zaplatilo osmadvacet milionů korun. Opozice nynější záměr kritizuje a odeslala otevřený dopis starostce města Ivaně Solařové.

Zastupitelé z hnutí Pro Znojmo poukazují na rozlehlost areálu v Pražské ulici, neutěšený stav budov a poměrně velkou vzdálenost od centra. Obávají se také, že na zasedání zastupitelstva nebude prostor k podrobné debatě. „Žádáme, aby vedení města Znojma tuto věc nejprve prodiskutovalo se všemi zastupiteli a teprve poté bylo svoláno mimořádné zasedání zastupitelstva,“ napsali v dopise Alena Paulenková, Jiří Kacetl a Lukáš David.

Namísto na kávu "ke kocourovi" mohou lidé zavítat na pivo. Old Cock najdou nově ve Velké Mikulášské.
Tři nové obchody, jinak zavřeno. Prázdné výlohy v centru Znojma čekají na šanci

Vedení města potvrdilo, že případný odkup hasičské zbrojnice je ve hře a plánuje schůzku na místě. „Na čtrnáctého února máme domluvenou prohlídku bývalé hasičské zbrojnice na Pražské, kam zveme všechny zastupitele, tedy i kolegy z Pro Znojmo. Následně počítáme s uspořádáním společného setkání se všemi zastupiteli, kteří o to projeví zájem, kde se budeme o tomto záměru bavit,“ sdělila Deníku starostka Znojma Ivana Solařová.


Nahrává se anketa ...

Nákup budovy má vyřešit neutěšený stav prostor městského úřadu. Zda je stále ve hře budova České pošty na Horním náměstí, není zatím jasné. „Zatím jsou ve hře obě varianty. Mimo jiné čekáme na znalecký posudek ohledně ceny. To nám ukáže tržní potenciál objektu. Prověřujeme navíc i možnosti smluvních podmínek ze strany města ohledně zamýšleného účelu využití případným kupujícím,“ upřesnila starostka.

O lepším umístění odborů a oddělení Městského úřadu Znojmo radnice uvažuje už delší dobu. „V současnosti se nacházejí ve dvou budovách na Obrokové ulici, ve zchátralé budově bývalého okresního úřadu na náměstí Armády a v pronajatých prostorách policejního areálu na Pražské třídě, kde ale městu brzy nájemní smlouva skončí,“ poukázal opoziční zastupitel a lídr Pro Znojmo Jiří Kacetl s tím, že budova České pošty na Horním náměstí nabízí pro úředníky dostatek prostoru. Podrobné zdůvodnění námitek opozice najdou zájemci ZDE.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Společně s kolegy přišel s možností, že kromě České pošty v centru města se nabízí směna s Jihomoravským krajem, který vlastní velkou budovu Praktické školy na Horní České 15 a k tomu budovu nové jezuitské koleje na Jezuitském nám. 1.

Malé prostory i horší parkování

Budova bývalé pošty na Horním náměstí podle sdělení města pro účely úřadu nevyhovuje prostorově. „Vešly by se tam maximálně kanceláře a přepážky správního odboru, případně ještě pár dalších menších kanceláří jiných odborů. Nicméně pokud bychom tam přesunuli agendy z Pražské, budeme narážet na problémy s dopravní obslužností, zejména pak kapacity pro parkování v centru města,“ poukázala Solařová s tím, že náklady na přestavbu zatím vyčíslené nejsou.

Pokud se záměr podaří uskutečnit, město počítá s tím, že by se do těchto prostor vešly všechny odbory úřadu z budov na Pražské a na náměstí Armády. „Důležité také je, že dle územního plánu je lokalita na Pražské určená pro stavby občanské vybavenosti, tedy i budovy úřadu. Předpokládáme zde také vybudování většího parkoviště pro potřeby úřadu i obyvatel z okolí. S ohledem na rozlehlost areálu je ve hře možnost využití i pro další účely,“ zakončila starostka města.

Vyhrazená místa pro parkování aut v historickém centru Znojma.
Po šesti letech změna. Podnikatelé v centru Znojma zaplatí za parkování méně

Lidé, kteří o případné koupi hasičské zbrojnice debatovali na sociálních sítích, poukazovali mimo jiné na blízkost zastávky MHD. „Když člověk potřebuje na úřady do centra, autem nemá kde zastavit. A autobusová zastávka, pro ty co neřídí, je prakticky naproti bývalé hasičárně. Otázkou je nákladnost a budoucí udržitelnost jednotlivých řešení a třeba i hledisko bezbariérových přístupů, kde je často auto nezbytné,“ nechal se slyšet jeden z diskutujících.