Znojemskému deníku se minulý týden podařilo získat kopii studie, která je součástí záměru vedení města na umístění nové kašny, pranýře a pítka na Horním náměstí. Žádost o vydání závazného stanoviska právě projednává znojemský městský odbor školství, kultury a památkové péče. Podoba kašny, jak je zpodobněna na obrázcích studie, je prakticky finálním tvarem, který sice ještě může doznat změn, pravděpodobně už ale nijak významných.

Ještě v pátek dopoledne přitom mluvčí města Znojma Denisa Šipošová odpovídala na otázky Deníku, jako by ještě žádný konkrétní návrh nebyl vybrán. „Bylo dohodnuto s panem architektem, že zhruba do čtrnácti dnů, tedy do konce měsíce června, předloží vizualizaci ideového návrhu kašny na Horním náměstí. A to i s detailním popisem, který přijde přímo na místo, kde je kašna plánována. Lidé se tak budou moci s návrhem seznámit a vyjádřit se k němu,“ sdělila Šipošová.

Na následný přímý dotaz, co tedy nyní konkrétně projednává odbor kultury, školství a památkové péče, pak už odpoledne dodala: „Základní studie kašny byla předložena památkářům k vyjádření. Žádné odborné ani závazné stanovisko město ale zatím neobdrželo. Souhlas památkářů je v tomto případě první předpoklad proveditelnosti. Jejich případné připomínky architekt ještě zapracuje do návrhu, který připravuje k umístění na náměstí. K tomu připravuje i popis, jak vlastně idea kašny vznikala, jak se vyvíjela a podobně.“

Památkářům se ale takové vysvětlení nelíbí. „My v žádném případě nemůžeme projektovat. Ze studie není třeba jasné, z jakého materiálu kašna je, z čeho je a jakou barvu má povrch a další věci. Po doplnění se ke studii vyjádříme. Jakmile ale odbor školství, kultury a památkové péče rozhodne, a může přitom rozhodnout proti našemu stanovisku, tak bude definitivně určeno, jak bude kašna vypadat,“ řekl znojemský památkář Jan Kozdas.

Redakce Znojemského deníku oslovila několik osobností ze Znojma s prosbou o jejich komentář vzhledu nově plánované kašny. „Mně osobně se návrh líbí. Tvar korunky odpovídá i našemu královskému městu. Je dobře, že je tam i místo na posezení. Vyšší tvar trochu rozdělí tu rovnou plochu současného náměstí, což je dobře,“ sdělil například Zdeněk Mrňa, generální ředitel leasingové společnosti, která sídlí nejblíže místu, kde má kašna stát.

Kašna ve tvaru koruny se líbí i Jaroslavu Krejčímu, znojemskému architektovi pro obor krajinářská architektura, který je současně i členem Poradní komise Správy NP Podyjí pro výstavbu a územní plánování. „Návrh kašny architektů Gryma a Škrabala je pro mě dalším zajímavým prvkem – detailem a doplněním v mozaice současné podoby náměstí. Kašnu z hlediska designu, originality i prostorových dimenzí hodnotím kladně,“ uvedl Krejčí.

Náměstí má korunovat…

On sám by však na náměstí rád viděl i další záchytné body. „Prostor stále postrádá jakési místo, které náměstí zajistí, že bude opravdu žít. Myslím tím, že si tam třeba budou Znojmáci dávat „spicha ve tři u koruny“, jako mají Pražáci pod ocasem u koně,“ dodal architekt.

Redakce Deníku Rovnost oslovila i další znojemské architekty, ti se však z nejrůznějších důvodů odmítli ke vzhledu kašny vyjádřit.
Především styl, jakým probíhá výběr kašny, kritizuje naopak známý znojemský architekt Radek Kaman. „Když se má něco podobného dělat na takovém prostranství jako je Horní náměstí, mělo by se tomu věnovat více pozornosti a to především: situování, hmotě, designu a myšlence. Řešení se simulací královské koruny se mi jeví lehce kýčovité, podbízivě nahrazuje opravdu umělecké dílo, které by mělo jít ruku v ruce architekta s výtvarníkem a designérem. A hlavně kdo o tom, že se něco podobného připravuje, věděl? Na takovou věc by měla být anonymní soutěž,“ upozornil Kaman.

Jako jedna z mála odpověděla na dotaz Deníku i ředitelka Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.
„Návrh kašny se mi nelíbí a nepřipadá mi ani vhodné umístit v její blízkosti pranýř ze šestnáctého století,“ upozornila na skutečnost, že v těsné blízkosti kašny hodlají brněnští architekti umístit i historický pranýř.

„Právě u pranýře ale rovněž nevíme, zda-li jde o repliku, nebo o originál. Ten je ale v majetku Jihomoravského muzea a pokud vím, o jeho zapůjčení nikdo nejednal,“ doplnil Kozdas.

Spíše odmítavý postoj k podobě nové kašny má znojemský radní Jiří Kacetl. „V současné době ale nelze podle smlouvy, kterou Znojmo s architektem Grymem ještě za minulého vedení uzavřelo, vybrat návrh jiného architekta. Proto bych osobně byl raději, kdyby se pár let počkalo, až autorská práva vyprší a pak by se mohla vyhlásit veřejná soutěž,“ řekl Kacetl.

Nynější tvar kašny se ale již zřejmě příliš měnit nemá. „K menšímu vývoji ještě může dojít. Samozřejmě, že město původně chtělo co nejkonzervativnější tvar. Musím ale na druhou stranu ocenit, že se nynější podoby myšlenky zase až tak nebojí,“ řekl architekt a autor kašny Ludvík Grym.

Autor: na kašně budou vyryta jména

Pod nápadem vztyčit na Horním náměstí kašnu ve tvaru koruny je autorsky podepsán brněnský architekt Ludvík Grym.

Můžete popsat svůj záměr, především co se týče tvaru kašny?
Naše úvahy směřovaly k tomu, že musí jít o sebevědomý objekt v prostoru Horního náměstí, který nemá být replikou. Postupně se to tedy vyvinulo v transformaci královské koruny. Myslím si, že podobným tvarem by se mohlo pyšnit několik královských měst v republice. Ale zatím to nikde nikoho nenapadlo. Kromě toho to ale může být jakási tabula rasa („nepopsaný list“ – pozn.red.), na které by mohly být texty o významných osobnostech Znojma. Tyto texty by se postupně, podobně jako třeba na Stanley Cup, mohly dopisovat. I když se trošku obáváme toho, aby se každá momentálně vládnoucí politická garnitura nechtěla do pláště kašny podepisovat. Já měl na mysli spíše osobnosti typu Prokopa Diviše a podobně.

Můžete kašnu více přiblížit po technické stránce?
Z koruny vytékají pruhy vody, které mají přivést na náměstí efekt zurčící vody známý třeba z kašen v Římě. Povrch je proto, aby nebylo vidět technologii vytékajících pruhů vody, kombinací rostlinného ornamentu - vinná réva a místy vepsaných textů. Výška kašny je zatím dva metry a sedmdesát centimetrů. Předpokládáme ale, že se projekt bude ještě vyvíjet.

Na základě čeho by se měl vyvíjet?
Hodláme přímo na místě budoucí kašny vytvořit model v poměru jedna ku jedné, pravděpodobně dřevěnou konstrukci opláštěnou folií, abychom s co nejmenšími náklady přinesli co nejvěrnější simulaci skutečnosti. Tendence původně byla taková, aby se vše stihlo do voleb. Nakonec jsme ale tento termín opustili, aby to nevygenerovalo spíše nějaké přešlapy.

Ten tvar by měl v hlavních rysech ale zůstat takový, jaký je ve studii?
Prakticky ano. Budeme to doplňovat po stránce technické, budeme hledat režimy, jak bude voda z kašny vytékat a cirkulovat. Třeba v noci by asi hluk byl příliš velký.
Díval jsem se i na kašnu na Václavském náměstí, která také prodělala v době rekonstrukce celého místa proměnu. Jde sice o historický objekt, ale byla dvěma stupni obnažena na původní úroveň náměstí a doplněna tekoucí vodou a světly. Doufali jsme, že se kašna stane jakousi neformální lavicí a je fakt, že tam skoro neustále někdo sedí.