Kvůli nedávným vytrvalým dešťům, jež si vyžádaly větší upouštění vody z vranovské přehrady, bude ale scénář dávné bitvy pozměněn. Most, o nějž se bitva ve 13 hodin strhne, nebude stát přes řeku, jejíž hladina je stále vzedmutá, ale na louce u Dobšic. Včera jej organizátoři akce nechali zbudovat v místě bývalého fotbalového hřiště.

„Odehraje se to celé na souši, bude to určitá improvizace," přiblížil dobšický starosta Jaroslav Jenšovský. Zároveň ale dodal, že detaily celé bitvy se budou dolaďovat hlavně během dneška.

Letošní připomínka historické události bude jakousi generální zkouškou na příští rok, kdy od bitvy uplyne dvě stě pět let. „Vzpomínku letos rozložíme do dvou dnů. V sobotu se uskuteční bojová ukázka v Dobšicích, která vyvrcholí bojem o most. V neděli předvedeme dobývání objektu v Louckém klášteře," přiblížil program hlavní organizátor Ivan Vystrčil z pořádajícího jezdeckého klubu. Sám se bojových manévrů tradičně zúčastní ve francouzské uniformě a v koňském sedle.

Celkem organizátoři očekávají až tři sta vojáků v dobových uniformách z období napoleonských válek, reprezentujících zejména armády Francie a Rakouska. Půjde o členy klubů vojenské historie z České republiky, Slovenska, Polska a možná Rakouska. „Kluby přitom ve svých řadách mívají i členy z dalších zemí," dodal Vystrčil.

První velkou vzpomínku s bojovou ukázkou u řeky Dyje připravili pořadatelé před devíti lety. Už o dva roky dříve ale postavili pomník obětem bitvy. Do té doby tam chyběl a v Dobšicích vznikl z iniciativy znojemského klubu vojenské historie poté, co se svým námětem neuspěli ve Znojmě.