„Podyjí je příkladem kvalitního spojenectví s rakouským parkem. Děkuji jeho zaměstnancům za velký kus práce na něčem, co bude sloužit nejen našim dětem, ale i vnukům,“ řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Podle ředitele Správy parku Tomáše Rothröckla došlo za posledních dvacet let k významnému posunu v poznání a odpovídající ochraně celého území. „Jen od založení parku zde odborníci provedli stovky výzkumných prací. Byla také nastolena jasná pravidla ochrany celé oblasti. Nejvíce si cením toho, že dvacet let kráčíme jedním směrem,“ uvedl Rothröckl.

Do Znojma se na konferenci sjela zhruba stovka odborníků z celé České republiky i sousedního Rakouska. Právě s rakouskými kolegy představili čeští výzkumníci výsledky přeshraničního výzkumného projektu Příroda bez hranic. Na území Národních parků Podyjí a Thayatal prohloubili poznání o ptácích, motýlech nebo například zahájili pravidelné monitorování netopýrů na vybraných lokalitách. Rakouským zoologům se také podařilo v národním parku objevit důkaz o pohybu kočky divoké. Na stopu této vzácné a plaché šelmy na české straně řeky odborníci stále čekají.

Patzeltovy fotografie

Součástí slavnostního setkání byl i křest knihy fotografií Zdeňka Patzelta Národní parky České republiky. Výpravná kniha představuje citlivě vybrané, zajímavé a neotřelé pohledy na přírodní klenoty našeho území.

Konference Příroda bez hranic byla jednou ze série akcí k oslavě jubilea. Správa parku už uspořádala řadu vycházek a výstav, začala vydávat nové infomateriály, instalovala přímo do terénu nové informační tabule a spolu se Znojemským deníkem Rovnost připravuje od začátku roku každý týden jeden díl populárně naučného seriálu.

Národní park Podyjí byl vyhlášen 1. července 1991 a se svou rozlohou třiašedesát kilometrů čtverečných je nejmenším národním parkem v České republice.