Změna pravidel bude znamenat pro Podyjí zpřístupnění vřesovišť u Znojma, Havraníků nebo Hnanic, části lesa u Králova stolce a otevření nové vyhlídky na Šobesu. Nový zákon také plánuje zrušit dnešní čtyři zóny, což by přineslo zrušení poplatků spojených s výjimkami za vjezd do parku.

Nové vymezení by již neznamenalo omezení pro návštěvníky, ale od sebe by zóny navzájem odlišoval způsob péče. „Trvalou péči poskytneme vřesovištím na jihovýchodě parku. V přírodní zóně, která zahrnuje především lesy v údolí, budeme zasahovat minimálně," přiblížil mluvčí správy parku David Grossmann.

Ředitel parku Tomáš Rothröckl považuje zrušení zón za dobrý nápad zejména kvůli jednoznačnosti a přehlednosti. „Nepočítáme s tím, že by náklady spojené s novou zónací byly vysoké, půjde pouze o náklady na značení v terénu v řádu stokorun," uvedl Rothröckl.

Zákon nemluví o plošném zákazu vstupu do dnešních prvních zón. „Novela zavádí pro regulaci návštěvnosti nový instrument. Národní park Podyjí bude mít vymezené klidové území, kde budou platit obdobné podmínky pro vstup jako současně v jádrových zónách parku. První zóna je turistům přístupná již dnes výhradně po značených cestách," doplnil šéf národního parku s tím, že ve hře je například regulace návštěvnosti za pomoci sezónního omezení případně vstup jen s certifikovaným průvodcem.

Novela slibuje také větší pravomoci obcím. „Novým nástrojem pro rozhodování bude opatření obecné povahy, jehož konečná podoba je výsledkem dohody všech zúčastněných. Věřím, že obce takovou možnost rozhodování uvítají," slíbil v tiskovém prohlášení ministr životního prostředí Richard Brabec.

S návrhem není příliš spokojený starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra. „Jako Svazek obcí Vranovska jsme jej připomínkovali a s jeho dosavadním zněním nesouhlasíme. Tak jak jej jeho tvůrci prezentují rozhodně obcím nepomůže," zlobil se Vedra, který je zároveň předsedou svazku. Jak doplnil, doufá, že ke schválení zákona, tak, jak byl navržený, nedojde.

S netrpělivým očekáváním vyhlíží novelu i místostarosta Hnanic Martin Dvořák. „Naše vesnice leží v ochranném pásmu a je pravda, že s parkem nijak neválčíme a řada obcí zažívá závažnější konflikty. Národní park přináší pochopitelně řadu omezení, ale na druhé straně máme na dosah takřka nedotčenou přírodu," podotkl Dvořák.

Ministerstvo životního prostředí tvořilo návrh novely zákona ve spolupráci se správami všech zainteresovaných národních parků a dle šéfa Národního parku Podyjí je produktem nalezené kompromisní shody. K očekávané právní úpravě tak dojde po dvaceti letech.