„Stalo se to asi před třemi týdny. Chodím pravidelně každé dopoledne pro noviny a pečivo. Procházel jsem kolem parkoviště u lázní, kde jsem se zastavil u parkovacího automatu. Chvíli jsem se rozhlížel a najednou jsem uviděl, že na automatu něco leží. Šel jsem blíž a uviděl jsem pouzdro na doklady a v něm byla vložená obálka,“ popisuje Bartoň.

Po chvilce šel kolem Eduard Krutiš, který se u pana Bartoně zastavil. „Šel jsem kolem masny u lázní. S panem Bartoněm jsme se náhodně dali do řeči a ten mi hned ukázal, co našel. Přistoupil jsem k automatu a pouzdro vzal. Byla v něm otevřená obálka. Zarazilo nás, kolik jsme viděli peněz, ale nepočítali jsme je. V pouzdru byly také doklady. Okamžitě jsme zavolali policii,“ říká Krutiš.

Hlídka přijela asi za deset minut. „Řekli jsme jim, co se stalo a předali jsme peníze i doklady. Strážníci obnos přepočítali a sdělili nám, že v obálce je devadesát tisíc korun. Až nás to vylekalo, kolik peněz jsme našli. Divili jsme se, že takovou částku může vůbec někdo někde zapomenout. Ještě jsme strážníka poprosili, aby nám dal někdo vědět, až se najde majitel peněz,“ doplňuje důchodce.

Příběh nevšední poctivosti má však pokračování. „Přišli za mnou policisté. Chtěli znovu slyšet jak to bylo, protože prý majitel peněz řekl, že chybělo deset tisíc korun,“ povzdechl si Krutiš.

Nalezené peníze a doklady jsou zpět u svého majitele, ale oba důchodci teď kroutí hlavou nad tím, jak může dopadnout poctivý nálezce. „Vrátili jsme spoustu peněz a teď s tím máme nakonec trable. Pokaždé, když jsme za život něco našli, tak jsme vše vždy vrátili. Místo toho, aby nám majitel poděkoval, máme na krku policii,“ zakončují oba muži.