„Dům v lukách je příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v rodině režisérky s českými kořeny Terezy Kotyk. V Jaroslavicích z něj natáčíme dvě období, poválečné z roku 1945 a potom devadesátá léta. Je to o odvaze tří generací žen, dcery, maminky a babičky a o tom, čím vším si musely projít a jakým způsobem se s událostmi vyrovnat,“ říká producentka filmu Karla Stojáková.

Nejen hvězdné herečky Klára Melíšková, Elizavet Maximová a Dana Pešková, ve scénách se objevují i místní a lidé z okolí, kteří přijali nabídku pro komparsisty. V dobových oblecích posedávají v tamní hospodě, projíždí na kole nebo hrají vojáky Rudé armády.

Znojmo patřilo pivu a muzice. Snímek je z minulých ročníků.
Půllitr a zábava. Pivní slavnosti ve Znojmě rozehřejí Coccotte Minute i X-Core

Jaroslavice si vybrala režisérka Tereza Kotyk z nabídky agentury Brno Film Office, patřící pod turistické informační centrum. „Objeli jsme spoustu lokací. Tady si Tereza našla našla srdce a rozhodla se tu postavit více obrazů, které se v tom filmu odehrávají. Točíme i ve městě, nejenom na zámku,“ potvrzuje producentka Stojáková.

Z celkových sedmadvaceti natáčecích dnů, z nichž některé se uskutečňují i ve Vídni, se většina z nich, přesně dvaadvacet, odehrává na jižní Moravě. Nejvíc v Jaroslavicích, ale také na hraničním přechodu Hatě, Filmaři ale zavítají i do Zbraslavi u Brna a Moravského krasu k jeskyním u Rudického propadání.

Zdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

Herci a štáby se přesunují z náměstí k zámku. Napětí vyvolává scéna na opuštěné lesní cestě. Filmový divák neuvidí desítky lidí a techniky ukryté v porostu, ani chovatele koní, jenž běží před temperamentním hřebcem táhnoucí rachotící žebřiňák s dvěma ženami na sedadle.

Naprostý klid přeruší zvuk elektrické vrtačky z domu v blízkosti natáčení. „V pořádku, můžeme,“ udává po chvíli čekání pokyn k natáčení vedoucí štábu po návratu asistenta, který se musel vydat usměrnit nic netušícího řemeslníka. Scéna se opakuje, několikrát.

Pošta ve znojemských Příměticích se dostala na seznam rušených poboček výměnou za poštu v ulici Dukelských bojovníků.
Převzetí pošty v Příměticích? Hrozí, že snaha Znojma bude marná i kvůli nákladům

Se svou rolí jedné z žen se ztotožnila i herečka Dana Pešková. „Pro mě jsou to spíš návraty, všeobecně v životě. Kruhy se uzavírají, čistí, odpouští se a hledá se pravda. Ale možná jenom pro sebe, není potřeba aby byla zveřejňovaná. Mám příležitost hrát s fantastickou herečkou Klárou Melíškovou a mám pocit, že to je za odměnu. V příběhu jsme kamarádky, které o sobě ví, jedna zůstává tady, jedna odchází a setkáváme se, abychom něco dořešily,“ naznačuje z příběhu představitelka jedné z hlavních rolí. Víc prý prozradit nesmí.

Poutavý příběh, který popisuje následky války, s nimiž se musely vyrovnávat tři generace rodiny, sahající až do současnosti, uvidí diváci v kinech v první polovině příštího roku.

O kultuře na Znojemsku a v okolí čtěte ZDE

„Když se Hana, mladá chovatelka vlků z Vídně, vydá po stopách uprchlého vlka přes hranice do České republiky, nečekaně se vrací na místo, jehož tabuizovaná minulost stále traumaticky zasahuje její generaci. Tady, ve starém domě v lukách své rakouské babičky Viktorie, se setkává se svou matkou Miriam a ocitá se takříkajíc mezi ‚vlky‘, kteří v roce 1945 vyhnali její rodinu ze smečky,“ prozrazuje víc Ivana Košuličová. Ta je vedoucí Brno Film Office, jež na filmu spolupracuje. Snímek získal také podporu Jihomoravského filmového nadačního fondu.

Rachot koňského povozu utichá, kůň spokojeně zařehtá, v dáli štěká pes. „Vypadá to dobře, všem děkuji,“ končí natáčení scény vedoucí techniky. Začíná příprava na další natáčení. Filmařům potrvá ještě zhruba měsíc.

Tereza Kotyk se narodila v Praze, působí převážně v Rakousku a ve Velké Británii. Mezinárodní pozornost získala v roce 2016 celovečerním filmem Domov je tady.