Naproti tomu zcela nové finanční možnosti se provozovatelům otevírají i členstvím v síti Europa Cinemas. „Do rozpočtu na příští rok jsme zařadili částku dva a půl milionu korun na digitalizaci malého sálu kina. Zároveň žádáme o dotaci na digitalizaci ze Státního fondu kinematografie ve výši tři sta tisíc korun dle podmínek Fondu. Výsledek žádosti o dotaci bychom měli znát v prosinci. Podle rozhodnutí o dotaci a její výši rozhodneme, zda celou akci nakonec uskutečníme," vysvětlila mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková.

Radost nad tím, že pomalu začíná vznikat ucelená vize, kam se má kino ubírat, vyjádřil zástupce společnosti, která kino provozuje. „Před časem jsme zpracovali analýzu, z které vyplynulo, že lidé do znojemského kina nechodí ze tří důvodů. Vadí jim nepohodlná sedadla, nevyhovuje jim programová nabídka nebo dávají přednost spojení nakupování, večeře a filmového zážitku. Pak pochopitelně zamíří raději do Brna," uvedl David Lobpreis ze znojemského kina Svět.

Podle jeho slov je škoda, že kina se dotkne modernizace jen po částech. Nové techniky se dočkal velký sál před třemi lety. „Nové sedačky a koberce získá také velký sál. Na týden nebo čtrnáct dní v lednu omezíme provoz a filmy nabídneme divákům pouze v malém sále. Důležité snímky pak promítneme později již v nově vybavených prostorách," vysvětlil Lobpreis s tím, že kino přispělo i know-how při přípravě projektu na digitalizaci malého sálu, který má přijít na tři miliony korun.

Naděje na peníze

Se zástupci města a Soukromé vysoké školy ekonomické ve Znojmě také hledá tolik chybějící peníze, tak aby kino nebylo závislé pouze na městské nebo státní pokladně. Naději na další doplňkové finance svitla provozovatelům díky tomu, že znojemské kino se od ledna příštího roku stane součástí evropské sítě Europa Cinemas.

Fond přitom poskytuje maximálně tři sta tisíc korun, a pokud poputují peníze ze státní kasy do Znojma, měl by získat malý sál tolik chybějící moderní techniku ještě do letních prázdnin. Provozovatelé navíc doufají, že kino dostane ke stoletým narozeninám, které oslaví roku 2015, také novou fasádu.

Počet návštěvníků kina měl klesající tendenci až do letošního roku. Ale dle Lobpreisových slov je těžké rok hodnotit, pokud ještě není u konce.

Kino Svět je jediným fungujícím kinem v regionu. Loni na jaře zavřeli kino v Moravském Krumlově. Důvodem byl kromě ztrátovosti kulturního střediska i špatný technický stav elektroinstalace v kinosálu. Ten nyní Krumlovští přebudují v divadelní stánek. „Počítáme s opravou či výměnou rozvodů elektřiny, plynu a vody. Sál dostane nové hlediště i jeviště a bude sloužit jako divadelní či koncertní sál. Získáme tak kulturní a společenský sál, který bude v majetku města. Opravy mají stát kolem třinácti milionů korun," sdělil před časem starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.