Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanovisko památkářů? Někdy jen cár papíru

Znojmo /DISKUTUJTE, FOTOGALERIE/ - Plastové okno, které není odnikud vidět nebo skříňku na plynoměr zabudovanou do fasády nepovolíme. Ale oblepení památkově chráněné staré vodárny dvaceticentimetrovým polystyrenem ano. A to přesto, že s tím Národní památkový ústav (NPÚ) nesouhlasil.

31.3.2010 4
SDÍLEJ:

Znojemská stará vodárna je památkově chráněná.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Nerovný přístup městského odboru školství, kultury a památkové péče k opravám různých nemovitostí má svůj nejnovější příklad. Nerozhodovalo při něm památkové hledisko, ale politická moc.

„Byl jsem přitom, když místostarosta Znojma Jan Blažíček instruoval přímo ve vodárně dvě úřednice odboru školství, kultury a památkové péče, aby rozhodli tak, jak nakonec rozhodli. Tedy proti stanovisku NPÚ,“ řekl památkář Jan Kozdas.

Památkáři přitom s venkovním zateplením a tím se zakrytím autentického zdiva z režných bílých cihel od začátku nesouhlasili. Jejich hlas je ale jen doporučující, odbor školství s ním podle zákona nemusí souhlasit. Málokdy tak ale skutečně dělá. „Jde o natolik razantní zásah, který zjevně nepřípustně zpochybňuje prohlášení těchto objektů ze nemovitou památku, včetně dalších aspektů z toho vyplývajících, například precedentních a taktéž dotačních,“ napsal ve vyjádření vedoucí odboru péče o památkový fond NPÚ Martin Číhalík.

„Není od věci uvažovat v této chvíli o tom, jestli objekt nevyškrtnout ze seznamu nemovitých památek,“ doplnil Kozdas.
„Odbor školství se stavbou souhlasil, všechno je podle zákona. Na kontrolním dnu všichni zúčastnění konstatovali, že se s tak dobře vedenou stavbou ještě nesetkali,“ reagoval při tiskové konferenci místostarosta Blažíček.

Vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče Marie Čejková nechtěla k věci zaujmout žádné stanovisko. „S novináři nemohu mluvit, obraťte se na tiskovou mluvčí,“ řekla pouze.

Praktickou realizaci bohulibého záměru, díky kterému získá bývalá vodárna v ulici U Obří hlavy nové využití především pro děti a mládež, kritizují i majitelé nemovitostí ve Znojmě, ke kterým odbor školství, kultury a památkové péče nebyl tak vstřícný. „Chtěli jsme si vyměnit malé prohnilé okno, vedoucí z koupelny do světlíku za plastové imitující dřevo. Památkáři a následně i úředníci nám to zamítli. Prý by mohlo být vidět z vrcholku Radniční věže,“ kroutí hlavou muž, který pořídil dům v centru města.

Zateplené zdi vodárny se nelíbí ani majiteli nedalekého Muzea motorismu, které vzniklo z podobně zchátralého objektu. „Sám jsem staromilec, takže jsem chtěl budovu muzea zachovat v původní podobě. Památkáři se chodili dívat na opravy. Když jsem ale chtěl ve fasádě směrem od řeky vysekat otvor na uzávěr plynu, tak mi to nepovolili oni, ani odbor památkové péče,“ řekl Jan Drozd.

Po rekonstrukci Horního náměstí, kde především s podobou nových toalet památkáři rovněž nesouhlasili, je oprava staré vodárny další větší spornou opravou městské nemovitosti, navíc památkově chráněné.

„Odbor školství, kultury a památkové péče celý záměr zvážil a v zájmu zamezení dalšího chátrání objektu a možnosti jeho přiměřeného využití se při splnění stanovených podmínek přiklonil k řešení žadatele. Obložením a omítnutím nejnižší budovy sice dojde k potlačení charakteristického vzhledu objektu, ale jde o úpravu kdykoliv odstranitelnou, kterou při šetrném stavebním přístupu nedojde ke zničení původního zdiva a tak ponechání možnosti případného navrácení zpět do původního stavu,“ napsala do závazného stanoviska tehdejší vedoucí oddělení památkové péče znojemského městského
úřadu Alena Křivánková.

Podle Davida Grose, který zastupuje Vodácký oddíl Neptun, jenž má od města vodárnu dlouhodobě pronajatou, je důvodem zateplení především budoucí celoroční provoz zařízení pro děti. „Stará vodárna byla původně určena pro bazény a filtrační technologie, takže nesplňovala tepelné parametry pro celoroční provoz kluboven, výtvarné dílny a podobně. Z hlediska energetické náročnosti tedy nebyla jiná možnost, než objekt zateplit. Osobně se mi cihličky kolem celé budovy také více líbily. Z hlediska památkového jsme tedy alespoň zachovali původní podobu věžičky, cihličky navíc zůstanou pod zateplením zachované,“ řekl Gros.

Kritici oprav nezpochybňují budoucí využití objektu, ani nutnost jeho zateplení. Podivují se spíše nerovnému přístupu odboru školství, kultury a památkové péče k soukromým a městským památkám. „Kdyby bylo z nějakých pravidel zřejmé, že zateplení historického objektu a snížení jeho energetické náročnosti je důvodem k povolení rekonstrukce i památkově chráněného domu, tak by žádostí jistě přibylo,“ zamyslel se majitel domu z centra, který rovněž nechce mít konflikt s úředníky.


Budova staré vodárny před opravou…Budova staré vodárny po opravě.

DALIBOR KRUTIŠ
DANIEL SMOLA

Autor: Dalibor Krutiš

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemští Orli.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu.

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Blanensko – Víc než sto zadržených herních automatů a hotovost ve výši téměř padesát tisíc korun a padesát eur. To je výsledek kontrol, který od začátku roku provedla Celní správa v Jihomoravském kraji.

V kůži archeologů. Lidé si vyzkouší práci s detektorem kovů

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Prohlédnout si naleziště i historické předměty mohou v sobotu lidé na jižní Moravě. Instituce v celém kraji oslaví Mezinárodní den archeologie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení