První velká sněhová nadílka již ve Znojmě a v obcích regionu prověřila, jak je dodržovaná letošní novela zákona, která zavazuje obce a města k úklidu naprosté většiny chodníků. Zatímco ve Znojmě jsou na některých místech komplikace, v jiných obcích museli přiložit ruku k dílu i místní obyvatelé.

Na zasněžený a neodhrnutý sníh na chodnících se ještě v pondělí zlobili obyvatelé Domova pro seniory U Lesíka. „Šla jsem na vycházku a překvapilo mě, že nebylo možné projít po ošetřeném chodníku. Musela jsem být hodně opatrná, abych neupadla,“ řekla Marie Brtníková.

Podle ředitelky Centra sociálních služeb je odklízení sněhu u Domova pro seniory věcí města.
„Prvořadým úkolem je uklízení chodníků k institucím, školám, kolem nádraží a nemocnice. Byla to první větší sněhová nadílka a vše se tedy musí ještě dolaďovat,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

„Byl to samozřejmě náš prvních zásah, všechno se ještě učíme. Obecně platí, že nám zákon ukládá, abychom na silnicích zajistili sjízdnost a na chodnících schůdnost. Podle toho jsme údržbu prováděli, zejména když o víkendu vytrvale padal sníh,“ řekl Josef Esterka, ředitel znojemské pobočky společnosti .A.S.A., která pro znojemskou radnici zajišťuje zimní údržbu silnic a od letoška i chodníků.

Esterka vyjádřil ochotu zabývat se konkrétními stížnostmi. „Pokud dostaneme popis, kdy a kde měl vzniknout problém, můžeme to podle našich plánů a záznamů o provozu techniky, včetně GPS, posoudit a vyhodnotit. Lidé takové připomínky mohou poslat buď nám nebo na městský odbor rozvoje,“ dodal ředitel.

Upozornil současně, že k prvnímu zajištění schůdnosti chodníků nepatří odklízení sněhu. „Když v předchozích dvou dnech vytrvale padá sníh, můžeme chodník částečně zamést košťaty našich strojů a posypat štěrkem, abychom zajistili schůdnost. K odstraňování sněhu se dostáváme až dnes,“ řekl v pondělí odpoledne Esterka.

Moravský Krumlov nasadil k odklízení sněhu všechny mechanismy, které měl k dispozici. „Technická zahradní správa vyslala své zaměstnance do ulic v sobotu i v neděli. Chodníky však vydatně odklízeli i místní, které jsme poprosili, aby nám pomohli jako v minulých letech,“ popsal starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

O pomoc místních požádalo i město Miroslav. „V listopadu jsme požádali občany osobním dopisem s žádostí o pomoc při úklidu chodníků. Většina si odmetla sníh před svým domem. Je to pro nás obrovská pomoc, za kterou všem patří velké poděkování,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Ve Vratěníně napsali představitelé obce do každé domácnosti dopis s žádostí o pomoc při zimním úklidu. „Informovali jsme, že pro příští rok obec nezvyšuje poplatek za svoz odpadu, vodné, stočné ani daň z nemovitosti a že si proto dovolujeme požádat o spolupráci při úklidu,“ řekl starosta Vratěnína Martin Kincl.

Obec pro místní nákladem asi sedmi tisíc korun nakoupí shrnovadla a košťata. „Mohu říct, že nyní uklízí víc lidí, než když jim to zákon ukládal jako povinnost. Jsme tím mile překvapeni,“ shrnul Kincl.

SYLVA PAVLAČKOVÁ
MARTIN MOŠTĚK