Dnes již bývalému starostovi, osmapadesátiletému Zdeňkovi Weisovi, nepomohl ani fakt, že v sedmičlenném zastupitelstvu měli pět mandátů právě zastupitelé za KDU-ČSL. Za ty jako nezávislý v roce 2018 již podruhé kandidoval. „Za mojí rezignací stojí vnitrostranické půtky. O to je to nepříjemnější. Dohoda bohužel nebyla možná. Čtyři ze sedmi zastupitelů měli jiný názor než já a dva další,“ řekl Deníku Rovnost Weis bez bližších podrobností.

Zastupitelé si na posledním červnovém jednání zvolili za starostku dvaatřicetiletou učitelku Adélu Šotkovskou. „O žádný puč nešlo. Byl to vývoj situace. Pana Weise jsme nesesadili, sám rezignoval. Nebyl jiný kandidát, než já,“ reagovala nová starostka Morašic.

Granát. Ilustrační foto.
Při houbaření našel protipancéřový granát. Byl vysoce nebezpečný

Za změnou ve vedení obce stojí podle Šotkovské snahy šetřit obecní peníze. „Z pozice uvolněného starosty jsme chtěli mít neuvolněného kvůli úsporám v rozpočtu obce. Obec je zadlužená kvůli kanalizaci, ale my chceme především obec zvelebovat a na to nebyly ty správné prostředky,“ naznačila Šotkovská, která dosud působila jako řadová zastupitelka obce.

Místostarostou zůstává Lukáš Bartuněk, který stejně jako Šotkovská i Weis kandidovali jako nezávislí za KDU-ČSL.

Podle místních lidí se za výměnou na postu starostky mohou skrývat vážné neshody mezi zastupiteli. S pachutí na patře vnímá změny na obecním úřadě například dlouholetý místní kronikář Emil Veis. Dvě poslední jednání zastupitelstva označil jako bouřlivá. „Bouřlivá ze strany občanů a naopak mlčenlivá a arogantní ze strany zastupitelstva. Sešlo se na nich mnoho místních a dokonce i přespolních. Jak to bývalo v Morašicích na schůzích běžné, tak závěrečným bodem programu býval bod různé. Zastupitelé tento bod z vychytralosti a úmyslně v červnu nezařadili. To proto, aby nedovolili nám občanům vznášet různá témata. Na druhé červnové schůzi zastupitelů pak podal současný starosta rezignaci,“ řekl Deníku Veis, který byl jednání osobně přítomen.

Historická loď Munot už je po opravě na Nových Mlýnech.
Loď Munot spustili na Nové Mlýny. Je tak velká, že v Pasohlávkách nezakotví

Kronikáři Veisovi velmi vadí kromě arogantního jednání některých členů zastupitelstva také způsob, jakým tři dnešní zastupitelé provedli inventarizaci obecního majetku. „Členové inventarizační komise nevykonali zmíněnou inventuru řádně a svědomitě, jak se hovoří ve slibu. Dopustili se tak jeho porušení, který jako zastupitelé na počátku svého volebního období složili. Nesvědomitost se u nich projevila tím, že inventuru provedli velmi nedbale a nesvědomitě, což jako dlouhodobý knihovník mohu potvrdit a dosvědčit,“ zlobil se Veis.

Ze čtveřice členů komise vzešla podle Veise také nová starostka Šotkovská. „Ztracenou důvěru a čest budou zmínění hříšníci získávat jen velice těžce. Občané si totiž pamatují velmi dlouho. I na vesnicích mohou být komunální politici, kteří kašlou na slib, svědomí jim nic neříká a jdou hlava nehlava jen po kariéře,“ poukázal Veis.

Starostka tvrdí, že se inventarizací majetku bude vedení Morašic znovu zabývat. „Tato věc je v jednání. Budeme to ještě projednávat,“ slíbila Šotkovská, která převzala post první dámy obce 1. července.

Pasohlávky 30.6.2020 - zprovoznění unikátního tobogánu High Five v Aqualandu Moravia
Tobogán, líná řeka i vodní svět s vodotrysky. Aqualand Moravia ukázal novinky

Odstupující starosta Weis tvrdí, že se nyní bude živit rukama. „Třetího srpna nastupuji na novou pozici manuálního pracovníka. Budu mít čistější hlavu,“ řekl s optimismem v hlase Weis.

Morašice jsou malou vesnicí s dvěma sty dvaceti obyvateli. Pochází odsud například bývalý dlouholetý starosta Znojma a někdejší krajský radní Pavel Balík. Od roku 1994 stál dvanáct let v čele Znojma jako jeho starosta, dvě další období byl místostarostou. Od roku 2004 byl také dvě období krajským zastupitelem, poslední tři roky tehdy pracoval jako krajský radní pro kulturu.