Dvě bezesné noci prožili obyvatelé Únanova na Znojemsku a jeho okolí. Rušila je soukromá oslava na pronajatém pozemku. Z té se ve finále vyklubala technoparty. Na ni se postupně sjelo několik set lidí. Akci nakonec ukončila policie. Zabavila hudební aparaturu.

Událost, která se stala loni na podzim, nyní dovedla představitele nedalekých Jevišovic k preventivnímu kroku. Město se jako patrně první na jihu Moravy rozhodlo vyhláškou pořádání technoparty zakázat. „Schválili jsme zákaz pořádání technoparty na katastru území města. Můžeme však udělit výjimku. Pořadatelé musí přijít včas se svým záměrem a vše oznámit podle stanovených náležitostí vyhlášky. Nesplní-li požadované, můžeme pořádání akce zakázat,“ uvedl starosta města Pavel Málek.

Policisté ukončili v Únanově technopárty.
Policisté ukončili v Únanově technopárty

Jak dodal, ohlášení na radnici platí i pro případ, že by organizátor chtěl udělat podobnou akci i na soukromém pozemku.

Loňskou akci v Únanově má stále v živé paměti zastupitel města Jiří Krška. „Účastníci se na ni svolávali přes sociální sítě, jako na oslavu narozenin na soukromém pozemku. Na obecním pozemku a na pozemcích soukromých vlastníků pak parkovala auta hostů. Došlo k neoprávněnému záboru a i k znečištění těchto parcel,“ připomně Krška.

Z oslavy se stala regulérní technoparty. „Dle mého názoru byla takto naplánována již předem, většina účastníků byla z Rakouska. Po celou dobu byla na místě policie, zastupitelé a právní zástupce obce a nakonec technoparty ukončila zásahová jednotka policie,“ dodal Krška.

Dvojice moderních elektromobilů pomůže udržovat znojemské parky.
Znojemskou zeleň ošetří s elektromobily. Výhoda? Jsou velmi tiché

Proto také představitelé Únanova zvažují, podobně jako Jevišovce, schválit vyhlášku, která by technoparty na pozemcích obce regulovala.

Nepříjemnou zkušenost s podobnou akcí mají také obyvatelé vesnic v blízkosti Brněnské přehrady. Před dvěma roky tam byla akce s názvem Pálení beden. Technoparty se tehdy policii ukončit nepodařilo. Hlukem trpěli obyvatelé okolních obcí dva dny. „Dunění hudby se tehdy neslo od přehrady údolím řeky až k nám. Zapřemýšlíme, zda by rozhodnutí Jevišovic nebylo inspirativní i u nás a v okolí,“ naznačil starosta Chudčic na Brněnsku Vladimír Kalus.

Ilustrační foto
Mikulov děsí nelegální technoparty

Břeclavsko ani Hodonínsko podobné problémy s hlasitou techno muzikou zatím nezažily. „Posledních patnáct let jsme nic podobného neřešili,“ informovala policejní mluvčí Kamila Haraštová.