Ještě než se hladina rybníka promění ve vodní kolbiště, mohou si děti s rodiči vyzkoušet jízdu na raftu či v kanoi nanečisto. „Určitě se vyklopíme, to jsou ale nápady. Kdoví, jestli se dostaneme na břeh,“ netají obavy jeden z otců, kterého syn táhne ke kotvícím lodím.

Ti, kteří už „Vrabčák“ za pomoci pádel zdolali, zkoušejí splnit úkoly na souši. A zjišťují, že pádlo lze použít i jako tácek. „Musíš jít pomalu, ať kelímek nevyliješ,“ zní jasné pokyny z nedalekého stanoviště. Děti také skáčou v pytli nebo zdolávají vytyčenou trasu se zavázanýma očima.

Krátce před polednem přijíždějí hasiči, kteří se rozhodli dětem předvést, jak to vypadá, když hasí oheň. Jen namísto do neexistujících plamenů směřují vodné proud zpátky do rybníka. A ledová sprcha láká lodní posádky k bližšímu prozkoumání. „Podívej se, kam jedou, přijedou úplně mokří,“ gestikulují ženy, které čekají na břehu na své potomky.

Voda prýštící z hadice ale děti přitahuje jako magnet. Zjevně jí v rybníce mají málo. Nedaleko břehu zkouší několik člen vodáckého oddílu rozhoupat a převrátit raft, aby divákům předvedli, jak se v případě nehody správně zachovat.

Mezitím se areálem stále nesou výzvy k přihláškám na závod. „Jako první pojedou instruktoři a kdo překoná jejich čas, bude mít po celý den občerstvení zdarma,“ slibuje komentátor.

Opodál voní maso, děti láká cukrová vata či párek v rohlíku. I když předchozí den propršelo celé dopoledne, není na nebi ani mráček. „Když pořádá akci Gold River, je nádherné počasí. Tak to prostě je,“ konstatuje Novák.