Smrtelnou pastí se pro řidiče i chodce stávají silnice na Znojemsku. Letos na nich zemřelo nejvíce lidí za poslední čtyři roky. Jen v prosinci přišli o život tři chodci. Přibývá i mužů a žen, kteří řídí pod vlivem alkoholu. Letošní policejní statistiky ještě nejsou úplně uzavřeny.

„Do Vánoc zemřelo na silnicích jednadvacet lidí. To je nejvíce od roku 2004. Nehod sice výrazně nepřibývá, mají ale tragičtější následky,“ řekl znojemský policejní mluvčí Jan Křepela.

Policisté museli do konce listopadu řešit přes jedenáct set dopravních nehod. Více jak čtyřicet lidí při nich bylo těžce zraněno. V téměř sedmdesáti případech řidiči před nehodou pili.

„Za tuto bilanci může především absolutní neukázněnost řidičů. Sankce se zvedli skoro na trojnásobek a neklesl ani počet hlídek, které řidiče kontrolují,“ uvedl Křepela.

Na tisíc kilometrů silnic na Znojemsku dohlíží denně zhruba deset hlídek. „Ve městech nám pomáhají i strážníci. Kontroly posilujeme i v krizových dnech, jako je například začátek nebo konec prázdnin,“ dodal Křepela.

Nepozorní řidiči


Nejčastější příčinou dopravních nehod je nesprávný způsob jízdy a nepozornost a to v šest set šestnácti případech, nedání přednosti v téměř dvou stovkách kolizí, nepřiměřená rychlost a nesprávné předjíždění může za zhruba dvě stovky srážek. Nejkritičtějším dnem na znojemských silnicích je pátek.

Tragický byl i ten poslední předvánoční. Řidič jedoucí z centra Znojma na Chvalovice přehlédl v Oblekovicích chodce, který přebíhal silnici. Třiadvacetiletý mladík kolizi s autem nepřežil. Tento měsíc se tak stal třetím chodcem, který ve Znojmě na následky srážky s autem zemřel.

Kromě mále přítomnosti policistů na cestách může podle profesionálních řidičů za nehody i špatná kvalita silnic. „Řidiči v Česku jezdí bezesporu agresivně. V posledních letech ale výrazně přibylo aut, ale stav silnic se nezlepšil,“ soudí zkušený řidič autobusů Karel Psota.

Neukáznění řidiči přidělávají práci záchranářům. „Letos bylo více tragických událostí. Jestli je to trvalý trend se ukáže,“ řekl šéf znojemské záchranky Arnošt Růžička.

Bezohlední lidé za volantem často také komplikují cestu sanitek k těžkým případům. „Někteří vůbec nerespektují a ignorují naše výstražná znamení. Je ale i řada řidičů, kteří v dobré snaze zastaví na špatných místech,“ dodal Růžička.

Alkohol na silnici


Nejhorší dopravní nehoda se stala letos koncem dubna u Lesné. Dvacetiletý opilý řidič nezvládl zatáčku a srazil se s dalším autem. Při nehodě zemřeli dva spolujezdci – bratři ve věku osmnáct a dvacet let.

Za nejkritičtější místo na znojemských silnicích považují policisté i záchranáři úsek mezi Lechovicemi a Znojmem, obzvláště dyjskou křižovatku.