Možná už v lednu nebudou muset používat suchý záchod, jejich děti si napíší úkoly na psacím stole a pod elektrickým osvětlením a z místnosti do kuchyně nepůjdou po studeném betonu, ale po běžném linoleu. Letos nová a netradiční charitativní akce Stromeček dětem má pomoci rodinám žijícím v největší bídě. Ne však někde v rozvojových zemích, ale přímo na Znojemsku. Sto padesát tisíc „Ve spolupráci s oblastní Charitou jsme vybrali patnáct dětí, kterým chceme pomoci v jejich složité životní situaci. Vybrané rodiny samy vyjmenovaly to nejpotřebnější k tomu, aby jejich děti vyrůstaly v podobných podmínkách jako jejich vrstevníci,“ řekl ředitel Althanského paláce Luboš Doležal, který sbírku spoluorganizuje.

Celkem sto padesát tisíc korun hodlají pořadatelé akce vybrat na slavnostním večeru s benefičním koncertem, při kterém se budou dražit vánoční stromečky. Ty nazdobily děti ze znojemských základních škol. „Pro pomoc jsme vybrali rodiny, kterým kvůli finanční situaci hrozí, že jim odeberou děti do sociálního ústavu, nebo je tam už mají. Dražba stromečků má napomoci tomu, aby si rodiny mohly pořídit základní věci. Třeba záchod, psací stůl, postel, pračku, linoleum. Kdo nebude chtít vydražit celý stromeček, bude si moci samostatně koupit vánoční ozdoby. Vstupné na akci bude dvě stě padesát korun. Moderovat ji bude Jitka Schneiderová a vystoupí i dětský sbor Bambini di Praga,“ popsal Doležal.

Rodiny, kterým má dražba stromečků pomoci, jsou již nyní zařazené do programu Rodinný sociální asistent. Ten ve Znojmě nabízí místní pobočka oblastní Charity. „V programu jsou zařazeny rodiny, které nefungují normálně,“ řekl ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek.

Osmnáct rodin

„Mají problémy s výchovou dětí, neumějí zacházet s penězi, dostaly se do složité životní situace. Na Znojemsku teď máme podobných rodin osmnáct,“ dodal Adámek. Přímo do rodin tak dochází charitní asistenti.

„Radí jim, jak se mají v jejich konkrétní situaci zachovat, pomohou s vyplňováním úředních formulářů. Doporučí, jak zvládnout, pro jiného běžné, situace. Do programu se dostávají rodiny v tíživé životní situaci, po úmrtí v rodině, či sociálně vyloučení. K někomu je třeba zajít i dvakrát týdně, jinde stačí jen občas,“ vysvětlila Radka Růžičková, která má program na starosti. Benefiční koncert s charitativní dražbou vánočních stromečků je naplánován na sedmnáctého prosince od šesti hodin večer v Althanském paláci. Kromě koncertu a moderování Jitkou Schneiderovou bude pro diváky připraveno i promítání osudů jednotlivých rodin, vybraných do akce Stromeček dětem.

Vánoční večeře

„Pokud nevydražíme celou potřebnou částku, budeme muset některé potřebné věci ze seznamu vyškrtnout. Věřím ale, že se nám podaří pomoci lidem, kteří nikdy nepoznali ani štědrovečerní večeři s kaprem a bramborovým salátem,“ dodal Doležal. Právě suroviny na vánoční večeři v hodnotě dvou tisíc korun pak dostane každá rodina jako zvláštní dárek.