VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejhorší větrolamy čeká obnova

Znojemsko – Příjemnější krajina na pohled, bezpečnější pro zvěř a prospěšnější polím. To mají být výhody, které přinese obnova a nová výsadba větrolamů na Znojemsku. Chystají ji zejména na jihozápadě regionu Lesy České republiky. Nově vysázené zelené pásy v krajině si pochvalují i další obce.

17.2.2010 1
SDÍLEJ:

Starý větrolam u Hostěradic. Foto: DENÍK/ Daniel Smola

„Větrolamů na Znojemsku Lesy České republiky obhospodařují téměř dvě stě kilometrů, respektive víc než tři sta šedesát hektarů. Jejich zakladatelé po druhé světové válce bohužel použili nevhodné rychle rostoucí dřeviny, které dnes už přestávají plnit svou funkci,“ uvedl Přemysl Voborník z Lesů České republiky. Nejvíce se to podle jeho slov týká větrolamů tvořených měkkými listnáči, případně nepůvodními javory jasanolistými a pajasany.

Změny například čekají větrolamy kolem Slupi. „Chystáme takzvané komplexní pozemkové úpravy, které jsou nutnou podmínkou pro přípravu nových větrolamů a dalších krajinných prvků, včetně rybníka či břehů řeky Dyje,“ uvedl starosta Slupi František Jeleček. Některé záměry chystá obec, na dalších se budou podílet lesáci.

„Patří k tomu i nové větrolamy. Jde o to, že tu poté, co státní statek rozoral všechnu půdu, kde to jenom šlo, je poměrně fádní krajina. Na otevřených pláních se nemá kde schovat zvěř, proto jí také stále ubývá,“ dodal Jeleček. Ekologické úpravy krajiny by měly dosavadní situaci zlepšit. „Zatím nemohu přesně říct, kdy skončí pozemkové úpravy a kdy budeme mít k dispozici potřebné projekty. V každém případě chceme my i Lesy využít evropských fondů, které nám budou otevřené ještě tři roky,“ dodal Jeleček.

Znojemští lesáci už na obnově nejvíce poničených větrolamů pracují. „Půjde zejména o ty, které rostou v jihozápadní části regionu. Jedná se o necelých sedm kilometrů větrolamů na celkové ploše třináct hektarů,“ informoval Voborník. Z údajů Operačníh programu Životní prostředí plyne, že na projekt s celkovými náklady téměř šest milionů korun získala znojemská lesní správa dotaci tři a půl milionu korun. Lesáci mají práci rozplánovanou na několik let.

„V okolí Božic jsou větrolamy obnovené už dva nebo tři roky. Díky nové výsadbě jsou nyní složeny z kvalitnějších stromů. V zdejší rovné krajině jsou větrolamy zapotřebí, proto jim vylepšení prospěje a bude přínosem,“ uvedl starosta Božic Miroslav Klíč.

Lesáci upozorňují, že obnova větrolamů je náročná a nerentabilní. „Dřevo z větrolamů je velmi nekvalitní, křivé, prorostlé suky, napadené hnilobou. Obnovu pak komplikuje velký tlak zvěře a klimatické vlivy,“ vypočítal Voborný.

Ne všichni si ovšem s kvalitou dřeva lámou hlavu. „V našem okolí větrolamům velmi škodí zloději dřeva. Jsou v obstojném stavu, ale lidé dnes shání levné dříví, proto mnozí zamíří s pilou do větrolamu,“ poznamenal starosta Jeleček.

S výsadbou zelených pásů v krajině mají dlouhodobé zkušenosti v Únanově. „U nás jsme nesázeli větrolamy, ale i biokoridory, což nejsou lesní porosty. Je tam méně stromů a více různě vysokých keřů. Některé funkce ale mají podobné,“ řekl starosta Únanova Vojtěch Fabík. Jak vysvětlil, jde například o členění krajiny a útočiště pro zvěř. „Po necelých deseti letech můžeme říct, že biokoridory přinesly změnu. Když jsme je sázeli, téměř tu nebyla drobná zvěř, takové zajíce skoro nebylo vidět. Dnes už je situace výrazně lepší,“konsta­toval Fabík.

Autor: Martin Moštěk

17.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Radek Holomčík.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Znojmo – Novorozená miminka 42. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení