A zvláštní postavení mají další dvě povolání. Kuchař a zedník jsou mezi deseti nejhledanějšími profesemi, ale i mezi deseti nejčastěji uváděnými specializacemi u lidí bez práce.

Jana Fousková je čtyřiatřicetiletá máma dvou dětí. Je vyučená prodavačka a je jednou ze zhruba pěti tisíc lidí na Znojemsku, kteří jsou bez práce. „Bez práce jsem v podstatě od narození prvního dítěte. S menšími přestávkami to bude asi dvanáct let,“ říká Jana Fousková.

V evidenci na pracovním úřadě byla tři roky. „V mém oboru mi bohužel nabízeli pouze takovou práci, kterou jsem kvůli malým dětem nemohla vzít. Proto mě z ní po třech letech vyřadili,“ přiblížila Fousková.

Práci si snaží aktivně najít, zatím bezvýsledně. „Čtu inzeráty v novinách, hledám nabídky na internetu, chodím po obchodech, kde nechávám životopisy. Šance ale moc nejsou,“ vysvětlila žena.

Podle ní je potíž právě v tom, že má děti a nemůže tudíž kývnout především na práci odpoledne a večer.

Najít kvalitního prodavače je přitom pro samotné zaměstnavatele také problém. „Potíže máme téměř neustále. Přestože máme poměrně stabilní kádr, čas od času odejde například prodavačka na mateřskou. Sehnat člověka, který je připraven na směnovost a na to, že v potravinách není zrovna nejlehčí práce, je skutečně potíž,“ potvrdil jednatel znojemské obchodní společnosti Jaromír Linhart.

Sám také ví, že motivovat zajímavým platem je v malé české firmě těžké. „Jsme na minimálním platu. Snažíme se však poskytnout zaměstnanecké výhody, jako třeba stravenky,“ dodal.

Faktorů, které ovlivňují nedostatek či nadbytek konkrétních profesí, je podle odborníků více.

„Je to dlouhodobý trend. Řada lidí chce mít doma za každou cenu středoškoláka, místo aby dítě nechali vyučit. Je to také ale otázka pro školství, proč chrlí tolik středoškoláků, kteří nemají uplatnění,“ uvedla zástupkyně ředitele znojemského Úřadu práce Blanka Herkusová.
Podle ní samozřejmě ovlivňuje zájem o profese i výše platů. „I když, například zámečníci mají celkem dobré mzdy, a přesto o tuto profesi není větší zájem,“ dodala Herkusová.

Nejvíce žadatelů o práci je v regionu mezi administrativními pracovníky. Úřad práce jich aktuálně registruje přes dvě stě šedesát.

„Hledám něco perspektivního. Za rok a půl jsem prošel tolik konkurzů, že už mě všude znají. Jenže když to místo prostě není, tak není,“ svěřil se Miloš Krčál.

Rád by dělal práci, pro kterou se kdysi připravoval. „Mám za sebou střední ekonomickou školu a dvacet let jsem dělal s penězi. Teď jsem obchodní zástupce. Docela dobře platí, ale moc mě to nebaví,“ uvedl Krčál.