„Kostel loni prošel generální opravou střechy, fasády i interiéru. Stavební práce stály tři a půl milionu korun, z toho dva miliony čtyři sta tisíc poskytl Státní zemědělský intervenční fond. Na zbývající část přispěl kraj, biskupství, obec a farnost. Úspěchu v soutěži si vážíme, s propagací velmi pomohla obec,“ řekl moderátor přímětického FATYMu Jindřich Čoupek.

Letošní úspěch je pro přímětickou faru svým způsobem obhajobou loňského vítězství. Tehdy první místo získal kostel Jména Panny Marie ve Slupi.

Těšetičtí si vítězství v soutěži odpracovali. „Z minulých let jsme věděli, že vítězové potřebovali dva i tři tisíce hlasů. Naše obec má pět set padesát obyvatel. I kdyby tedy všichni lidé včetně kojenců poslali hlasy ze všech telefonů, nestačilo by to. Proto jsme se snažili ze všech sil, ostatně jako další účastníci soutěže. Natiskli jsme letáčky, rozeslali stovky mailů. Pracovaly na tom desítky lidí,“ popsal úsilí, které vedlo k získání dvou tisíc sto sedmdesáti hlasů, starosta Zdeněk Nekula. 

Výjimečná památka

Poukázal na to, že opravený kostel je ojedinělou památkou. „Pozdně empírová stavba je široko daleko velkou vzácností. Opravy stály mnoho peněz a úsilí celé řady lidí. I proto je úspěch v soutěži odměnou, která navíc pomůže šířit dobré jméno obce,“ dodal starosta.

Sto padesát tisíc korun, které vítěz kategorie dostane, použije farnost nejspíš na další opravy.

„Ještě o tom budeme s Těšetickými jednat, ale dokončená oprava se netýkala mobiliáře kostela. Začali jsme sbírku na opravu sochy sv. Urbana, část peněz tedy použijeme na ni,“ informoval farář Čoupek.

V kategorii movitých památek, letos nazvané díla výtvarného umění, podruhé v řadě bodoval farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí.

„Úspěch mne hodně potěšil. Oceňuji zejména to, že si podporu bere za svou mnoho lidí, kteří mají k Vranovu vztah a proto poslali hlasy,“ řekl vranovský farář Marek Dunda.

Hlasování skončilo s posledním březnovým dnem. „Výsledky nyní zpracuje příslušný odbor úřadu a poté je projedná rada kraje. Nakonec najdeme vhodný termín, pozveme vítěze a předáme jim ceny,“ sdělil krajský radní pro kulturu a znojemský místostarosta Pavel Balík.

Ocenil současně zájem lidí o hlasování. „Je vidět, že lidé se o památky zajímají a jsou na ně hrdí. Nominace i výsledky opět odráží fakt, že Znojemsko má po Brnu nejvíce památek,“ dodal radní.

V letošním ročníku soutěžilo celkem šestadvacet památek, z toho jedenáct ze Znojemska. V kategorii velkých staveb skončil na druhém místě kostel sv. Stanislava v Kunštátu na Blanensku a třetí vinný sklep s lisovnou ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku.

Hrušovany třetí

Vítězství v kategorii drobných staveb náleží Archlebovu na Hodonínsku za opravenou poklonu sv. Jana Nepomuckého. Druhé místo patří Lysicím na Blanensku za opravy hrobky Karolíny Nimpschové. Třetí místo hlasující přiřkli kapli na hřbitově v Hrušovanech nad Jevišovkou.