„Vůbec jsem netušila, že součástí soutěže je i hodnocení kroniky. Ocenění mě samozřejmě velice potěšilo. Kroniku vedu už více jak třicet let. Je s ní hodně práce a zabere to spoustu času,“ popisuje Straková.

Kroniku píše i v době počítačů výhradně ručně. „Do klasické kroniky se píše dokumentním inkoustem a nepatří tam žádné obrazové materiály. Ty dávám do obrazových knih. Vzhledem k tomu, že obec pořádá poslední dobou spoustu akcí, počet knih rychle narůstá. Už je ani nespočítám,“ říká kronikářka.

Při sbírání informací se musí pěkně otáčet. „Ke Chvalovicím patří i Hatě, školu máme ve Vrbovci, faru v Dyjákovičkách. Všechno musím objet. Nemůžu ani vyhodit žádné noviny. Všechno procházím a články poctivě vystřihuji,“ vysvětluje práci na kronice Straková.

I přesto si stále vymýšlí nové věci. „Jeden rok jsem třeba vyrobila mapu celé obce a ke každému domku jsem napsala, co ve kterém je. Další rok jsem zase sepsala, kde kdo bydlí, kdo si koho vzal a jak se jednotlivé rodiny rozrůstaly. Teď zase sepisuji příběhy rodin, které tu byly po válce v době osídlování,“ mluví o svých nápadech Straková.

Svůj rukopis musela kvůli kronice vyšperkovat. „Mně osobně se můj rukopis nelíbí. Proto jsem se musela naučit psát hůlkovým písmem. Stránky v kronice jsou navíc silné a nejde přes ně vidět linkovaná podložka. Musím tedy psát podle tvrdého papíru a kličky, třeba pod ypsilon, poté dopisovat. Jedna strana mi proto zabere i dvě hodiny,“ vysvětluje Straková.

A právě rukopis byl to, co porotu nejvíce zaujalo. „Kroniku studovali dlouho. Nakonec mi pochválili moje písmo. To se mnou málem seklo,“ směje se kronikářka.

Kroniku bude psát tak dlouho, jak to půjde. „Jsem sice v důchodu, ale mám spoustu aktivit. Všechno chci dělat pořádně. Tak uvidím, jak dlouho mi to ještě půjde,“ přemýšlí Straková.

Veškeré materiály nejprve napíše nanečisto. „Texty pak dávám zastupitelům, kteří je schválí a případně doplní. Teprve pak je ručně přepisuji do kroniky,“ vysvětluje postup Straková.

Zájemci se z obrazových knih i klasické kroniky dozví o veškerých akcích, které obec pořádá, o případných přírodních katastrofách, kdo se který rok v obci narodil, kdo umřel a kdo se přistěhoval.