Práce v parku na sídlišti popsal ředitel Znojemské tepelné společnosti Lubomír Texl. „Padesát let v tomto místě, tedy prakticky po celou dobu, co toto sídliště stojí, tam nebyly vyměněny rozvody tepla. Díky novým rozvodům se podstatně zvýší účinnost asi až na osmadevadesát procent a také se sníží únik tepla z vedení," uvedl Texl. Jak dodal, opravy přijdou na přibližně šest milionů korun.

Dělníci by na místě měli pracovat až do Vinobraní. „Před ním bychom chtěli mít hotovo. Navíc se blíží topná sezona, takže před jejím zahájením musí pochopitelně vše opět fungovat," dodal Texl.

Obyvatelé sídliště tak dočasně musejí výkopy obehnané červenobílou páskou obcházet. Místy musí kráčet velmi opatrně, protože dlažba v některých částech chodníků uprostřed sídliště, ale také například v sousedství autobusové zastávky u motorestu, je poškozená nákladními auty.

Informovaní lidé

Oslovení obyvatelé sídliště, především důchodci, o stavbě věděli. „Slyšela jsem, že tady dělají plyn nebo něco takového. Město je dnes celé rozkopané, takže mi to ani moc nevadí. Výkopy prostě obejdu. Snad to dají vše do pořádku," řekla Elfriede Fialová.

Také další žena, která ve čtvrtek ráno procházela kolem výkopů, o stavbě věděla. „Když to tady nějaká paní vyměřovala, tak jsme se ptali, co tu chystají. Takže vím, že dělají nové trubky k topení. Dělají to prý i v Kolonce. Tak jsem to řekla i lidem z našeho baráku," řekla Hedvika Zapletalová

„Ti lidé říkali, že to bude do zimy všechno v pořádku. Do obchodu to teď musím trochu obejít, ale celkem to jde. Co mě ale zlobí, jsou ty jabloně u našeho vchodu. Padají z nich jablka a já už jsem na nich uklouzla. Není to bezpečné," dodala Zapletalová.

Vedení města tvrdí, že zničené chodníky začne hned po výměně teplovodů opravovat. „Chodníků se v této lokalitě opravuje více, na některých jsme již opravy zahájili a ty zbylé, na kterých nebo v okolí kterých pracuje někdo jiný včetně Znojemské tepelné společnosti, necháme předláždit ihned po opravách. Žádné prodlevy nebudou," slíbila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Kdo kope, spravuje

Park by podle mluvčí měli dát do původního stavu lidé z firmy, která výkopy provedla. „Každý, kdo tam kope, musí vše uvést do původního stavu. Znojemská tepelná společnost je v tomto ohledu domluvena s Městskou zelení na následném postupu prací v tomto parku," dodala mluvčí.

Na sídlišti Pražská žije dvaapadesát let také Jiřina Prausová. „Tohle se opravit už vážně muselo. Za dobu, co tady bydlím, se tyhle rozvody ani vodovod ani kanalizace neopravovaly. Všechno je tady strašně staré. Věřím, že zodpovědní lidé pak dají náš park zase do pořádku a takového stavu, v jakém byl před začátkem výkopových prací," uzavřela Prausová.