Hmyz, plísně, odpadky. Třeba takováto podívaná se naskytla inspektorům při vstupu do prodejny potravin v Táborské ulici v brněnských Židenicích loni koncem července. Kvůli špatnému stavu obchod nakonec zavřeli. Podle výsledků inspekce byly špinavé podlahy, stěny i stropy. „Nečistoty se dále nacházely také v regálech či chladicích zařízeních. Provozovatel nezajistil odvoz potravinářského odpadu, který se tak hromadil uvnitř provozovny. V prostorách provozovny navíc docházelo ke skladování předmětů, které mohly negativně ovlivnit kvalitu či bezpečnost potravin," popsali na stránkách inspektoři.

V prodejně potravin poletoval hmyz.
Inspekce zavřela brněnský obchod: podívejte se, v čem se tam prodávaly potraviny

Evropsky unikátní projekt informuje čtenáře o zjištění nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravin. „V sekci Potraviny jsou zveřejňovány záznamy o nevyhovujících šaržích potravin, které jsou tříděné do tří kategorií podle míry závažnosti nevyhovění legislativním požadavkům,“ upozornil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Cílem je podle něj informovat o nekvalitních potravinách nebo uzavřených prodejnách co nejdříve.

Mezi další součásti webu patří také sekce zaměřená na provozovny. Ta většinou zahrnuje restaurace nebo maloobchody, kde inspektoři uzavřeli část nebo celou provozovnu. „Mezi častá porušení patří výrazně zanedbaný úklid, plísně a nečistoty na stěnách a podlahách, poškození stěn, hromadění odpadů, absence přístupu k tekoucí vodě či tekoucí teplé vodě, výskyt škůdců, myšího trusu. Záznamy o uzavřených provozovnách jsou doplněny fotografiemi,“ doplnil Kopřiva.

Portál Potraviny na pranýři:
Vznikl na popud Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která sídlí v Brně.
Letos slaví dekádu od svého založení.
Za tu dobu řešili inspektoři v Česku přes pět tisíc nevyhovujících potravin a zhruba tisícovku uzavřených provozoven.

Velký šok zažili napříč jihomoravskými případy mimo jiné v u hlavního tahu ze Znojma na Jihlavu, kde si letos v lednu pochutnávali v Motorestu MC Ham ve Vranovské Vsi na Znojemsku kromě strávníků také hlodavci. V bistru se povalovala i mrtvá zvířata, výjimkou nebyl ani jejich trus. Inspektoři proto provozovnu hbitě uzavřeli. „Inspektoři našli v motorestu živé i mrtvé hlodavce a jejich trus. Provozovatel dostatečně nezajistil prostory, ve kterých docházelo k manipulaci s potravinami, proti vnikání hlodavců,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Hlodavci, trus a nepořádek. Kontroloři SZPI uzavřeli bistro ve Vranovské Vsi na Znojemsku.
Mrtvé krysy a trus: podívejte, v čem vařili v bistru u tahu ze Znojma na Jihlavu

Motorest se specializoval na prodej rychlého občerstvení i s rozvážkou domů. Lákal na pizzu, českou kuchyni či domácí limonády. Zpráva tehdy zaskočila například Pavla Komprdu z brněnských Medlánek, který se v sezóně v bistru občas stravoval. „Velké iluze jsem si o tom podniku nedělal, ale tohle je síla. Stravovat se budu příště jinde,“ reagoval znechuceně.