Pětačtyřicet milionů z městské kasy a šest měsíců prací dělníků. To jsou stručná čísla vyjadřující největší opravy chodníků ve Znojmě v novodobé historii. Radnice se pyšní tím, že vydláždila chodníky o rozloze osmi náměstí Komenského ve Znojmě. Kritici hovoří o předvolebním tahu, o absenci dotace z Evropské unie či o zbytečně přísných kritériích pro výběr stavebních firem, které vyloučily místní menší stavební společnosti ze hry. Poslední úseky měly být podle harmonogramu hotové do 14. prosince. Ale nejsou.

Vysvětlení je jednoduché. „Ještě zbývá dokončit opravy chodníků na Holandské a na Pražské na sídlišti, kde stavební firma dokončuje revitalizace bytových domů a nainstalované lešení brání v dláždění některých částí chodníků," informovala mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

V uvedených lokalitách dělníci intenzivně pracují na dokončení chybějících chodníků. „Celkově se ve Znojmě předláždilo čtyřiadvacet chodníků o ploše, která se svou velikostí rovná osmi Komenského náměstím. Většinou jsou práce již zcela hotové, jinde ještě probíhají opravné práce," sdělila mluvčí města.

Lidé veliké opravy vnímají se smíšenými pocity. „Byly volby, co chcete. Musel bych být padlý na hlavu, aby mi nedošlo, proč chodníky radnice vytáhla před volbami," uvedl muž, který se představil jako Josef. „Bydlím dvaačtyřicet let Pod Soudním vrchem a tam je chodník pořád stejný, rozbitý," dodal Josef.

S nově vydlážděnými chodníky je naopak spokojená Libuše Pavlíková. „Bydlím na Gagarince a chodník okolo školy, kde běhají stovky dětí i ten v naší ulici neopravovali. Jsou v hrozném stavu. Jsou tam ty velké vykotlané dlaždice. Když naprší a člověk na to šlápne, je mokrý až nahoru. Ale tyhle opravené se mi docela líbí. Je mi jedno, čím jsou vydlážděné, hlavně ať to drží," řekla Pavlíková.

Nad způsobem výběrového řízení, které hledalo zhotovitele stavby, a také nad využitím výhradně městských peněz se pozastavil opoziční zastupitel Jiří Feichtinger. „Celé to na mne působí tak, že muselo být rychle hotovo, aby se utratily peníze utržené z prodeje bytů města a aby to byl předvolební tahák. Do oprav se investovala obrovská suma. S ohledem na rozsah prací mi také chybí využití evropských peněz. Dotační titul by se určitě našel," konstatoval Feichtinger.

Otázkou podle něj také také je, zda kritéria pro výběr stavebních firem musela být tak přísná. „Prakticky vyloučila menší místní firmy," konstatoval zastupitel.

Jak již dříve představitelé města sdělili, opravy chodníků připadly třem velkým stavebním firmám. „Jedná se o brněnskou firmu Swietelsky, dále sdružení firem VHS plus a Sates Čechy a Imos Brno," sdělila již dříve Pastrňáková.

Znojemský deník Rovnost zjišťoval, jak některá okolní města přistupují k podobně velkým zakázkám. Například v Jindřichově Hradci opravují chodníky postupně po jednotlivých úsecích. „Na každou zakázku vyhlašujeme speciální výběrové řízení. Chodníky jsou opravované postupně a kromě nabízené ceny je rozhodující časové hledisko. Jaké části ve městě potřebují opravit, řešili pracovníci odboru rozvoje a přihlíželi jsme také k podnětům samotných obyvatel města," přiblížila mluvčí města Jindřichův Hradec Kateřina Průšová.