Hlásit se ale mohou jen ti, kteří mají například maturitní zkoušku. „Spoustu zájemců musíme odmítat právě proto, že tuto podmínku nesplňují. To je nové pravidlo pro výkon funkce, které platí v poslední době. Zájemci musí také projít zdravotními a tělesnými testy a také psychotesty. Nejvíc uchazečů ale propadne sítem na zdravotní nezpůsobilosti,“ přiblížil ředitel Městské policie Znojmo Ivan Budín.

V současné době by se mělo při práci v terénu v okresním městě střídat dvaapadesát strážníků. Je jich jen čtyřiačtyřicet. „Dohlíží na veřejný pořádek, ochranu majetku, dodržování vyhlášek města, řeší spory mezi občany,“ vyjmenoval Budín.

Musí ale také počítat se ztrátou anonymity. „Lidé na ulici je začnou poznávat, což může být výhoda, ale někdy i nevýhoda. Strážníci by se měli připravit i na to, že budou občas čelit i mediálnímu tlaku, například ve spojení s razantnějšími zákroky vůči některým osobám,“ upozornil Budín.

O zřízení městské policie uvažují také v Hevlíně. Obec se zhruba čtrnácti sty obyvateli se potýká například s pitím alkoholu na veřejnosti i drobnou kriminalitou v souvislosti zvýšeného pohybu lidí v blízkosti hraničního přechodu do Rakouska. „V rozpočtu jsme letos vyčlenili asi dva miliony korun na zřízení dvou obecních strážníků, jsme ale teprve na začátku v rovině úvah. Zjišťujeme nutné legislativní kroky,“ uvedl starosta Hevlína Antonín Pichanič.

Důvodem je podle něj možnost vymáhání nařízení obecních vyhlášek a potlačování drobné kriminality v obci. Hevlínští strážníci by měli zázemí v prostorách obecního úřadu.