Nový domov důchodců, opravená náměstí, autobusové nádraží i renovované silnice chystají na příští rok zástupci měst či silničáři.
Zdaleka největší investicí v regionu bude ovšem dokončení oprav a elektrifikace železnice mezi Znojmem a Šatovem. Modernizace posledního úseku trati ze Znojma do Vídně vyjde celkem na víc než miliardu korun.

Především do těchto staveb na Znojemsku půjdou v příštím roce největší balíky peněz. Přímo ve Znojmě bude pokračovat rekonstrukce první části historického jádra města.

„Oprava Horního a Václavského náměstí a ulic Vlkovy a Přemyslovců bude stát přes šedesát milionů a skončit by měla v květnu následujícího roku. Větší část nákladů město získalo z evropských fondů,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.

Město také chystá zahájení stavby nového pavilonu domova důchodců. „Získali jsme devadesát sedm milionů korun státní dotace, další peníze schválilo zastupitelstvo v rozpočtu na příští rok,“ dodal starosta.

Z miliardového rozpočtu města má jít na investice celkem pětina. „Kromě akcí uvedených v rozpočtu jmenovitě, počítá rozpočet s asi třiačtyřiceti miliony na další záměry, které jsou ve strategickém plánu rozvoje města,“ doplnila mluvčí radnice Denisa Šipošová.

V Moravském Krumlově se mají o největší investici postarat silničáři. „Pokud vše vyjde, začnou příští rok pracovat na průtahu městem od kruhového objezdu k Vertexu. Nová vozovka, chodníky a osvětlení bude stát přes čtyřicet milionů, město se podílí jedenácti miliony,“ uvedl místostarosta města Tomáš Třetina.

Nová nádraží

O dalších investicích budou zastupitelé jednat při schvalování návrhu rozpočtu. „Musíme splácet svůj podíl na opravě kanalizace a další závazky,to je ročně kolem šesti až osmi milionů. Budeme také žádat o evropské peníze v první řadě na nové autobusové nádraží,“ dodal Třetina.

Zejména pokračování letos zahájených akcích plánuje radnice v Miroslavi. „Dokončíme rekonstrukci autobusového nádraží za devět a půl milionu, zateplení budovy a výměnu oken za necelých šest milionů korun v základní škole. K parcelám pro rodinné domky v areálu někdejšího zahradnictví přivedeme za pět a půl milionu inženýrské sítě,“ vypočítal starosta Miroslavi Augustin Forman.

Na školu a nádraží získalo město peníze z evropských fondů. „Další žádosti připravujeme na úpravy veřejných prostranství a stavbu sportovní haly u školy. Díky již schváleným dotacím můžeme chystat stavbu nových šaten pro školu,“ dodal starosta.

Silničáři zatím definitivní seznam akcí na příští rok chystají. „Dokončíme mosty v Chlupicích a Rybníkách, které jsme začali opravovat letos a na řadu přijde také most v Tavíkovicích. Náklady na tyto rekonstrukce se pohybují mezi jednadvaceti a čtyřiadvaceti miliony,“ řekl šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

Na další plánované rekonstrukce žádají i silničáři peníze z evropských fondů. „Výsledek bychom mohli znát poměrně brzy v novém roce. Pokud vše půjde dobře, měli bychom připravit zejména průtah Moravským Krumlovem za více než čtyřicet milionů a také další etapu průtahu Vranovem nad Dyjí od mostu přes náměstí až k okraji městyse včetně serpentin a také první část průtahu Mikulovicemi. Každá z těchto etap vyjde na zhruba třiatřicet milionů,“ dodal Komůrka.

Moderní železnice

Vůbec největší dopravní stavbou v regionu je letos zahájená rekonstrukce železniční trati mezi Znojmem a Šatovem. Dělníci svou práci na výměně kolejí, zbudování elektrické trakce, opravě znojemského nádraží a výměně šatovského mostu dokončí příští rok na podzim. Státní správce železniční dopravní cesty přijde celá akce na více než miliardu korun, větší částí přispěly evropské fondy.