„Hokej je moje vášeň. Chodím na zápasy i tréninky znojemských hráčů. Dříve, v dobách studia, jsem jezdil na jejich každý zápas venku. Teď už kvůli práci a rodině nemůžu, ale snažím se nevynechat jediné domácí utkání,“ přibližuje svou posedlost hokejem dvaadvacetiletý Radek Chromý.

Hokejová vášeň u něho jde ruku v ruce se sbíráním hokejových karet. „Těch, které mám zaevidované a nejsou na výměnu, je hodně přes tisíc. Kolem sedmi set padesáti jich je podepsaných od různých hráčů. I z Ameriky. K tomu mám navíc přibližně dvě stě karet Patricka Roye,“ vypočítává Chromý.

Není divu, že brankář Roy je sběratelovým oblíbencem. Byl několikrát oceněný jako nejlepší brankář NHL. „Snažím se sehnat všechny jeho karty, které vyšly,“ svěřuje se sběratel.

Dříve si kupoval balíčky karet v obchodech. Teď je nakupuje na internetu. S kartičkami také obchoduje v síti českých sběratelů. „V České republice je nás hodně přes sto, kteří se známe. Existují rovněž prodejci na Aukru, kteří na tom jen vydělávají,“ upozorňuje sběratel.

Do sbírky shání nejen kartičky, ale také podpisy hráčů. Nejraději je, když získá podpis osobně. Do Ameriky si však o podpisy píše. „Existuje tam síť lidí, kteří shánějí soukromé adresy na hráče. Za členství zaplatím ročně patnáct dolarů a oni mi pošlou flešku s ověřenými adresami hráčů, které kdo sehnal,“ sděluje, jak se dá k podpisům dostat.

Ve velké obálce pošle na adresu materiál, který chce podepsat. Přidá dolar či dva, nebo přímo americké známky. „Z devadesáti procent to přijde podepsané zpátky. Ale třeba takový Robert Luongo mi přišel asi po pěti stech dnech. To jsem byl překvapený, už jsem tomu nevěřil,“ vzpomíná Chromý.

Každý sběratel má ve sbírce nějakou vzácnost. Nechybí ani Chromému. „Jde vlastně o vadnou kartičku. Byla to jedna z prvních karet, kterou jsem kupoval na internetu. Má na ní být Ivan Hlinka v době, kdy hrál za Vancouver. Jenže na fotce je Jiří Bubla. Mám ji podepsanou Hlinkou. Podpis jsem získal osobně, když ve Znojmě hrála reprezentace,“ vypráví sběratel o raritě.

Dělá si je sám

Když Znojmo skončilo před dvěma lety v extralize, karty znojemských hráčů nikdo nevydával. Sběratel si je proto začal vyrábět sám. „Není to nic profesionálního. Kartičku vytisknu na obyčejný fotopapír a pak obě strany slepím izolepou. Pro mě má taková kartička hodnotu citovou. Jedná se o znojemské hráče. Sbírám je od té doby, co postoupili do extraligy,“ říká.

Ceny kartiček se pohybují od korunových částek až po tisícové sumy. „Myslím, že kdybych spočítal celou sbírku i s podepsanými fotografiemi, má hodnotu kolem padesáti až šedesáti tisíc korun,“ sděluje Chromý.

Znojmo teď čeká úplně nová soutěž. Český nebo moravský tým bude hrát poprvé v rakouské nejvyšší soutěži Ebel. „Už mám vysondované, kdo kde hraje z kanadských hráčů. Ebel od loňska vydává své karty, takže skončím s vlastní výrobou,“ těší se sběratel.

ROMANA HOLIŠOVÁ