Poplatek za odpad podraží příští rok v Jevišovicích a Hrušovanech nad Jevišovkou. Radní v Miroslavi posoudí náklady na odpadové hospodářství dnes. Ve Znojmě a Moravském Krumlově radnice sazby nezvyšují.

„Poplatek jsme zvýšili o padesát korun na zákonné maximum kvůli rostoucím nákladům. I po zvýšení budeme na likvidaci odpadu doplácet,“ uvedla místostarostka Jevišovic Renata Auerová s tím, že zastupitelé rozhodli osvobodit od poplatku děti do deseti let věku.

V Jevišovicích podle jejích slov lidé hojně využívají kontejnery na tříděný odpad, město uvažuje i o vybudování sběrného dvora. „Problémy nám dělají chataři a chalupáři. Mnozí jsou na chatě od jara do podzimu, pokud ne celý rok. Poplatky platí podle zákona na dům, ne na osobu. Jsou ale schopni odložit u kontejneru třeba válendu či ledničku,“ dodala Auerová.

Zvýšení poplatku za odpad schválili zastupitelé v Hrušovanech nad Jevišovkou. Příští rok zaplatí tamní obyvatelé bez osmi korun pětistovku. Představitelé města zvažovali zdražení již vloni, nakonec zastupitelé schválili novou vyhlášku až letos.

Posledním městem na Znojemsku, které zatím poplatky za odpad nezvyšovalo, je Miroslav. „Zatím poplatek činí tři sta padesát korun. Odpadové hospodářství je na programu úterního zasedání rady. Návrh rady pak v prosinci posoudí zastupitelstvo,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Ve Znojmě a Moravském Krumlově zůstane poplatek v loňské výši. Znojemští poplatníci platí ostatně zákonné maximum, v Krumlově je sazba o padesát korun nižší.

„Snažíme se náklady snižovat, nebo aspoň kvůli trvalému růstu vstupů udržet. Velmi se nám osvědčuje třídící centrum. Místo očekávaných sto šedesáti tun třídí měsíčně tři sta,“ řekl místostarosta Znojma Jan Blažíček.

Poukázal rovněž na rostoucí využívání kontejnerů na tříděný odpad. „Díky tomu vyvážíme méně odpadu na čím dál dražší skládky,“ dodal.
Ekonomickou stránku ovšem komplikuje špatný odbyt vytříděných surovin. „Buď je nikdo nevykupuje, nebo jen za velmi nízké ceny,“ poznamenal Blažíček.