Želetice se za starostování Miroslava Bazala (nezávislý) získaly prestižní titul Vesnice roku v Jihomoravském kraji. „Bylo to roku 2003 a od té doby se to již žádné obci v regionu nepodařilo, pokud se nemýlím," podotkl starosta Želetic. Jak doplnil, nekandidovat se rozhodl vzhledem k blížící se sedmdesátce. „Soudný člověk by měl v pravý okamžik z takové funkce odejít. Jen si nejsem jistý, kdo se stane v Želeticích starostou. Místostarosta, který se mnou pracoval třináct let, již s komunální politikou skončil a zůstanou pouze dva stávající zastupitelé," pokračoval Bazal. Vítá, že lidé mají k dispozici plyn, kanalizaci i čističku. Želeticím se také nyní povedlo získat pozemky od státu na výstavbu rodinných domků a dotaci na rekonstrukci parku. „Odcházím spokojený a nástupci přenechávám opravenou obec bez dluhů," uvažoval želetický starosta.Pro zvětšení klikněte.

Nekandidovat se rozhodl také Antonín Kubiš (KSČM) z Lesné, který stál v čele obce dvanáct let. Za jeho působení získali lidé bydlící ve vsi nový vodovod, kanalizaci i vedení plynu. „Hotové jsou zejména práce, které nejsou příliš vidět, ale to základní a důležité, je již je kompletní. Nyní mohou mí nástupci pouze zkrášlovat," podotkl Kubiš.

Kvůli pracovnímu vytížení a dojíždění za prací do Brna končí starosta v Horních Dubňanech Karel Paseka (nezávislý). Čtyři roky byl starostou a předchozí období místostarostou. „Pokud jsem pracoval v Moravském Krumlově, dalo se vše zvládat. Nyní dojíždím do Brna a jako neuvolněný starosta jsem se rozhodl již dále nekandidovat. Vše je totiž časově náročné. Spousta zastupitelů, kteří znají chod obce, pokračují dál a doufám, že se z jejich řad vzejde schopný nástupce," vysvětlil Paseka. Jak dodal, na stole jim zůstal nyní projekt na zprovoznění rybníka na návsi, který zůstal dlouhá léta bez vody.

„Podařilo se nám začít budovat i víceúčelové centrum ve školce a zbývá vybudovat kanalizaci. Máme pouze splaškovou a problémem pro vesnici jsou vždy přívalové deště. Akce je ale finančně náročná," doplnil Paseka.

Po dvou volebních obdobích končí také Jiří Peřinka (SPOZ) z Vranovské Vsi, jehož starostování provázela diskutovaná výstavba fotovoltaických elektráren. „Lidem i vesnici nyní po dobu pětadvaceti let budou plynout peníze právě z elektráren," podotkl třiašedesátiletý Peřinka s tím, že je již v důchodu a z práce je unavený. Těší se na fotbal i další koníčky.