„Původně jsme podle násady předpokládali jednu z nejlepších úrod za několik posledních let. Květnové mrazy nám ale výnosy snížily na průměr. Zatím nevíme, zda se počasí podepíše také na kvalitě vína. Hodně bude záležet na teplotách v příštích týdnech, ideální by bylo takových dvacet stupňů," přiblížil šéf vinohradů Vinných sklepů Lechovice Roman Staněk.

Podobná situace je také v Novém Šaldorfě nebo v Dobšicích. Silné jarní mrazy a nedávné krupobití tamní vinaře připravily asi o pětinu až čtvrtinu úrody.

„Nejsem skeptik, takže pořád věřím, že úplně špatně na tom letos nebudeme. Každopádně už nyní je jasné, že úroda bude nižší než loni," řekl sklepmistr Modrých sklepů Nový Šaldorf Antonín Koníček.

Naopak poměrně optimisticky hodnotil letošní úrodu ředitel znojemského Znovínu Pavel Vajčner. Podle něj nepříznivé počasí sice snížilo množství bobulí, kvalitu hroznů by však ovlivnit nemělo.

„Díky dešťům se bobule vyvíjí normálně, mají běžnou velikost i dost cukru. Houby a plísně jsme zatím naštěstí nezaznamenali. Úroda však bude i tak slabší než loni, ale nestěžujeme si. Pokud tedy nepřijdou kroupy, to by pro nás byla katastrofa," přiznal Vajčner.

Zatímco na jihu Znojemska mají vinaři obavy z krupobití, v severnějších oblastech regionu řeší zcela jiné problémy. Na vydatnější deště tam totiž stále ještě čekají. Doposud se tak musí potýkat s extrémním suchem.

„Pořád tady strašně málo prší a vínu se bez vody samozřejmě nedaří. Letos se k tomu ještě přidaly silné mrazy, a to nejen ty květnové, ale také únorové. Ztráty u nás proto odhaduji na více než padesát procent. Poslední pořádnou úrodu jsme měli před čtyřmi lety, od té doby se potýkáme s nepřízní počasí," posteskl si Josef Líbal z Vinařství Líbal v Horních Dunajovicích.

Přestože sucha a mrazy zasáhly celou republiku, podle odborníka na víno Jaromíra Čepičky poškodily nejvíce právě vinaře na Znojemsku. Chladné počasí zničilo dobrou násadu a dešťových přeháněk bylo zatím málo.

„Mohlo by se zdát, že za poslední dobu už napršelo dost, ale opak je pravdou. Na druhou stranu po přívalových deštích by révu mohly napadnout plísně, o neblahých důsledcích krupobití ani nemluvě," vysvětlil Čepička.

Podle něj bude celková letošní úroda vína na Znojemsku nejspíš mírně podprůměrná, záleží však hodně na poloze vinohradů. „Někteří mohou být celkem spokojení, jiní budou určitě naříkat," předpověděl Čepička.

Někteří vinaři však nepřízeň počasí berou s nadhledem. „Každý rok si příroda musí vzít zpět něco z toho, co ze sebe vydává. S tím musíme počítat. Letošní ročník budu hodnotit až po sklizni. Nerad chválím dne před večerem," naznačil dobšický vinař Jiří Hort.

Přestože bude letošní úroda vína slabší, jeho cenu by to ovlivnit nemělo. „S výkyvy počasí se musíme potýkat opakovaně. Někdy nám přeje, jindy ne. Většinou si ale příroda nějaké ztráty vyžádá, tak tomu bylo i v minulých letech. Úroda vína je navíc velmi různá i v jednotlivých oblastech regionu, takže si vinaři konkurují. Myslím, že si lidé za víno nebudou muset připlatit, ceny asi zůstanou stejné jako loni," uzavřel Líbal.

PETRA SVITAVSKÁ