Je to ostuda. Podívejte se do Rakouska nebo Německa, jaké možnosti parkování tam řidiči kamionů mají. Náš stát na to kašle. Takové hlasy zaznívají na adresu státu od domácích kamioňáků. „Je to hrozné. Když si u nás kamioňák chce udělat povinnou přestávku, nemá kde. Ve Znojmě u ČASu je jediná výjimka. Tam teď stávají Chrovati, kteří vyhráli tendr na dřevo a je tam plno,“ uvedl dlouholetý řidič kamionu Rudolf Cejpek.

Muž má bohaté zkušenosti ze zahraničí. „V Rakousku mají v průmyslových zónách takové chlívečky, kde kamiony můžeme zaparkovat. Tady se staví obchvat, silnice, dálnice a nikdo tam parkoviště pro kamiony neudělá. Je to neuvěřitelné,“ dodal Cejpek.

Hříbě exmoorských poníků u Havraníků na Znojemsku z roku 2019.
Po vřesovištích už běhá první hříbě exmoorských poníků. Další klisny brzy porodí

Ve Znojmě parkují kamiony na zmíněném soukromém parkovišti u benzínky ČAS, menší soukromou plochu využívají řidiči kamionů u benzinové čerpací stanice před Chavlovicemi.

Slova kamioňáků potvrzuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. „Pokud jde o parkování kamionů na silnicích I. třídy, tak ŘSD na nich nedrží žádnou koncepci, protože k parkování vozidel u silnic I. třídy slouží mnoho různých příležitostí a ploch. Například u čerpacích stanic, motorestů, na odpočívkách a mnoha dalších různých místech. ŘSD se případně vyjadřuje k záměrům cizích investorů při výstavbě těchto ploch, například k technickému řešení jejich připojení k silnici I. třídy či velikosti odpočívek. V tomto směru nevíme na Znojemsku o žádných novinkách,“ informovala mluvčí.

Zámek v Moravském Krumlově. Ilustrační foto.
Pódium pro Limonádového Joea místo nářadí. Ze zámecké konírny bude klubová scéna

Potíže s kamiony mají i obce. Odstavené kamiony tam mnohdy brání ve výhledu řidičům osobních aut, kteří chtějí vjet na hlavní silnici. Naposledy problém řešili v Prosiměřicích. „Stávají na průtahu obcí. Proto jsme nechali k silnic umístit značky, které těžkým nákladní autům zakazují zastavení na průtahu. Podobně to řeší desítky jiných obcí,“ řekl starosta Jiří Lukeš.

Problém vnímají i dopravní policisté. „Na Znojemsku skutečně není dostatek odstavných ploch pro kamiony. Podobně jako Prosiměřice k problému přistoupilo už asi třicet obcí,“ naznačil šéf znojemských dopravních policistů Robert Pešek.

Hrušovany mají nové náměstí. S chytrým sloupem s wi-fi a dobíjením, se stylizovaným pítkem, elektronickou úřední deskou i původním morovým sloupem.
Při opravách našli vzácný nález. Pranýř se po zrestaurování vrátí na náměstí

Podle Peška je ve Znojmě problémové místo třeba u zahrádek při výjezdu ze Znojma na Jihlavu. „Další jsou u louckého hřbitova či mezi benzínkou a Penny Marketem u Přímětické ulice, ale také před kruhovým objezdem u dyjské křižovatky,“ dodal Pešek.