Konec dlouhým čekacím dobám, konec únavnému cestování. Pacienti na Znojemsku se jako druzí v kraji dočkají přístroje na magnetickou rezonanci. Nemocní s cévním nebo nádorovým poškozením mozku, lidé po poranění páteře a s výhřezem meziobratlových plotének tak už nebudou muset cestovat do Brna či Prostějova.

„Na magnetickou rezonanci posílám zhruba dvacet pacientů do měsíce. Objednací doby jsou různé. Od čtrnácti dnů v Prostějově, až třeba po půl roku v Brně – Bohnicích. Pokud by přístroj měla přímo znojemská nemocnice, bylo by to velké ulehčení. Někteří pacienti jsou totiž špatně pohybliví a delší cestování jim může způsobovat problémy,“ řekla neuroložka Miroslava Hladká.

A pacienti by si skutečně oddychnout měli, i když to nebude hned příští rok. „Magnetická rezonance bude ve Znojmě jako ve druhém městě na jižní Moravě. Po Brnu tak zvýšíme kvalitu vyšetřování i tady. Magnetická rezonance, jako součást druhé etapy rekonstrukce znojemské nemocnice, už byla krajem odsouhlasena,“ potvrdil krajský radní František Adamec, který má zdravotnictví na starosti.

Ve znojemské nemocnici nyní končí první etapa rozsáhlých oprav, při které vzniká třeba nové onkologické oddělení nebo stravovací provoz. Stavebníci by nemocnici měli opustit do měsíce. „Zhruba do poloviny roku chceme mít nové provozy funkční. První etapa přijde zhruba na čtyři sta milionů,“ doplnil Adamec. Kdy bude ve Znojmě možné provádět vyšetření pomocí magnetické rezonance, si zatím netroufá odhadnout ani ředitel nemocnice Miroslav Kavka.

„Protože musíme zachovat trvalý provoz nemocnice, je druhá etapa rekonstrukce složena z více částí. Magnetická rezonance je jednou z částí prací v rámci druhé etapy,“ upřesnil Kavka. „Pokud nemocnice nemá magnetickou rezonanci, musí vyšetření zajistit jinde, což je časově problematické. Z tohoto pohledu se dostáváme na zcela jinou úroveň poskytování péče,“ uvedl Kavka. Magnetická rezonance nenese rizika způsobená zářením jako rentgen či CT. Zvláště vhodná je při podezření na cévní či nádorová onemocnění mozku, při poraněních páteře a výhřezech meziobratlových plotének. Místo má i při zobrazení pohybového aparátu.

DANIEL SMOLA DALIBOR KRUTIŠ