Podstatně více než dříve mluví dnes o své práci třicítka lidí ve znojemské nemocnici. Mají totiž vážné obavy, že o ni přijdou. Krajský úřad, který je zřizovatelem nemocnice, potvrdil, že uvažuje o změnách. Prádlo pro nemocnici by mohla smluvně čistit soukromá firma.

Informace o zvažovaných změnách potvrdil krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý. „Přemýšlíme, kde bychom mohli ušetřit. Proto v rámci projektu společných nákupů, které pro nás dělá společnost Cejiza (Centrální jihomoravský zadavatel, pozn. red), uvažujeme také o outsourcingu dodávek služeb, které v nemocnicích nyní zajišťují jejich prádelny. Vše je zatím v jednání, takže výsledky nemohu předjímat,“ potvrdil plány kraje Ryšavý.

„Na konci loňského roku jsme prostřednictvím Cejizy nakupovali poprvé. Podařilo se nám sdružit objednávku dvou nemocnic a pořídit například sedm myček podložních mís za cenu pěti. Proti tomu, co od Cejizy očekáváme do budoucna, je to ale zanedbatelné,“ poznamenal již dříve radní.

V prádelně znojemské nemocnice pracuje asi třicet lidí. V posledních dnech o možném ukončení provozu prádelny mluví stále častěji. „Je to nepříjemné. Něco o snahách naši prádelnu zavřít jsme slyšeli, ale jen neoficiálně. Nikdo z vedení nemocnice nám o případném zavření prádelny zatím nic neřekl. Pokud by prádelna skončila, práci bych asi při dnešní nezaměstnanosti hledala těžko “ svěřila se Jana Čechová, která v prádelně pracuje.

Podle mluvčího nemocnice Pavla Jajtnera dnes nemocniční prádelna pere vše, co je s provozem tohoto zařízení spojeno, včetně infikovaných věcí. Uklidnit zaměstnance prádelny však nedokázal. „Nechci spekulovat o situaci, která nenastala. O outsourcingu těchto služeb nebylo rozhodnuto,“ odpověděl na dotaz Znojemského deníku, zda by v případě zrušení prádelny nabídla nemocnice lidem z ní práci jinde v nemocnici.

Na jednání s vedením zdravotnického zařízení se připravují i zástupci nemocničních odborů. „O plánech na zrušení prádelny jsem něco málo slyšela, ale zatím jen neoficiálně. Budeme mít jednání s vedením, termín ale zatím nevíme,“ sdělila šéfka odborů v nemocnici Milena Javorková.

Odbory se budou snažit lidem z prádelny pomoci. „Každopádně se budeme snažit pracovní místa zachovat. Je to přece podstata a základní princip naší práce,“ doplnil odborář Roman Citterberg. Znojemská nemocnice je se svými více než tisíci zaměstnanci největším zaměstnavatelem v regionu.

Zatímco v roce 2008 na investice do krajských nemocnic putovalo z rozpočtu jižní Moravy necelých sto padesát milionů korun, v minulém roce už to bylo jen zhruba pětašedesát milionů korun. „Museli jsme přehodnotit naše priority, a to nejen kvůli hospodářské krizi. Do nemocnic investovat určitě musíme, ale rozhodně se snažíme vyhnout bezhlavému utrácení,“ podotkl Ryšavý.